17 czerwca 2018

III liga – dopełniona czara goryczy rezerw Legii

   Zabrakło minuty... Legia II Warszawa (po golu Kamila Orlika) do 90. minuty remisowała na wyjeździe z ŁKS-em Łomża 1:1, co przy porażce Sokoła Ostróda z Widzewem Łódź 2:3, dawało rezerwom Mistrza Polski utrzymanie w trzeciej lidze. Niestety w doliczonym czasie gry gospodarze zdobyli drugiego gola i nasza drużyna została zdegradowana.

   Po wypadnięciu ze składu (z powodu kontuzji czy też kartek) najbardziej doświadczonych w rezerwach: Mateusza Bartczaka, Łukasza Turzynieckiego,, Arkadiusza Najemskiego, Bartosza Gęsiora, Mikołaja Kwietniewskiego czy Aleksandra Wańka, sytuacja kadrowa stołecznej drużyny była niezwykle trudna. Do dyspozycji trenera zostali tylko bardzo młodzi piłkarze. Jednak w klubie z Łazienkowskiej to trzecioligowe rozgrywki postanowiono potraktować priorytetowo, „odpuszczając” przed tygodniem rewanżowy półfinał o mistrzostwo Polski juniorów do lat 19 z Lechem Poznań oraz środowy finał Pucharu Polski na Mazowszu przeciwko Victorii Sulejówek, gdzie wystawiono skład oparty przede wszystkim na rezerwowych graczach. Mimo tego nie udało się legionistom utrzymać w trzeciej lidze. W poprzedniej kolejce derbowa porażka z Polonią zepchnęła Legię do strefy spadkowej, a przegrana w Łomży przesądziła o spadku. Podopieczni Krzysztofa Dębka zajęli piętnaste miejsce w tabeli, zdegradowana z II ligi Legionovia zwiększyła liczbę spadających zespołów i Legia w przyszłym sezonie zagra w IV lidze. Po raz ostatni legioniści na tym szczeblu występowali w sezonie 2006/07 (ale wtedy był to rzeczywiście czwarty, a nie tak jak obecnie piąty poziom rozgrywek). Rok później utworzono Młodą Ekstraklasę, w związku z czym przy Łazienkowskiej rozwiązano rezerwy. Po kolejnej reorganizacji, drugi zespół Legii od sezonu 2013/14 przystąpił do rozgrywek III ligi. Dwukrotnie legioniści byli nawet bliscy wywalczenia w nich pierwszego miejsca – w sezonach: 2013/14 zajęli trzecie miejsce tracąc cztery punkty do najlepszego Ursusa oraz 2015/16, kiedy zabrakło im trzech oczek do zwycięskiej Polonii Warszawa. W obecnym sezonie rezerwy Legii też miały walczyć o awans…
   W pozostałych meczach ostatniej kolejki III ligi nasze zespoły grały ze zmiennym szczęściem. Najlepiej poradzili sobie piłkarze Ursusa, gromiąc na wyjeździe GKS Wikielec 9:2. Gole dla Traktorków w tym meczu strzelali: Patryk Kamiński (trzy) oraz Arkadiusz Ciach, Maciej Mąka, Paweł Wolski, Maksymilian Dikof, Maciej Prusinowski oraz Konrad Szkopiński. Świt Nowy Dwór Mazowiecki pokonał w Aleksandrowie Łódzkim zajmującą trzecie miejsce w tabeli drużynę Sokoła 3:0. Dwie bramki dla nowodworzan zdobył Mariusz Gabrych, a jedną Marcin Kozłowski. Victoria Sulejówek po dwóch trafieniach niezawodnego Wojciecha Wociala, zremisowała na swoim boisku z Wartą Sieradz 2:2, a Polonia Warszawa niespodziewanie uległa przy Konwiktorskiej Olimpii Zambrów 0:1.

  Polonia zajęła czwartą lokatę (62 pkt.), a Ursus siódmą (53 pkt.). Świt Nowy Dwór Mazowiecki zakończył sezon na ósmym miejscu (49 pkt.), a Victoria Sulejówek na dziewiątym (48 pkt.).

(mf)