8 lipca 2021

Andrzej Zamilski – pierwszy po Górskim

9 lipca 1945 roku urodził się Andrzej Zamilski. Był trenerem reprezentacji Polski do lat 16, która w roku 1993 wywalczyła tytuł mistrza Europy.    Andrzej Zamilski urodził się w Opatowie, był zawodnikiem KSZO Ostrowiec, a kiedy w połowie lat sześćdziesiątych rozpoczął studia na AWF, grał w drużynie uczelnianej i już…

9 lipca 1945 roku urodził się Andrzej Zamilski. Był trenerem reprezentacji Polski do lat 16, która w roku 1993 wywalczyła tytuł mistrza Europy.

   Andrzej Zamilski urodził się w Opatowie, był zawodnikiem KSZO Ostrowiec, a kiedy w połowie lat sześćdziesiątych rozpoczął studia na AWF, grał w drużynie uczelnianej i już pozostał w Warszawie. AZS AWF był też pierwszym klubem, w którym pracował jako trener. Przejął drużynę po Bogusławie Hajdasie. Miał wtedy raptem 25 lat. Kiedy Polonia walczyła o awans do II ligi, poprowadził ją w barażach, wygrał i pozostał na Konwiktorskiej. Miał w drużynie m.in. . Waldemara Obrębskiego, Mirosława Stachurskiego, Tomasza Kotera, Leszka Łopacińskiego. Z AZS AWF sprowadził pomocnika Jerzego Engela. Wkrótce z Legii przyszły trzy gwiazdy: Janusz Żmijewski, Andrzej Zygmunt i Zygfryd Blaut. Trener był młodszy od niektórych zawodników. 

   Zamilski pracował w kilku stołecznych lub podwarszawskich klubach: w RKS Błonie (wywalczył awans, ale w wyniku reorganizacji rozgrywek drużyna pozostała na tym samym poziomie), RKS Marymont, w Polonezie i Hutniku. W Warszawskim OZPN był trenerem reprezentacji okręgu juniorów (seniorów prowadził wtedy Stefan Klimkowski).

1 kwietnia 1990 roku zatrudnił go PZPN. Pracował tam przez 21 lat. Pomagał Wiktorowi Stasiukowi w prowadzeniu reprezentacji juniorów, ale prawdziwe sukcesy osiągał już w roli samodzielnego trenera. W roku 1993, na turnieju w Turcji prowadzona przez Zamilskiego reprezentacja do lat 16 wywalczyła tytuł mistrza Europy. To był drugi przypadek (po złotym medalu olimpijskim w 1972, zespół Kazimierza Górskiego), zdobycia przez którąkolwiek reprezentację Polski pierwszego miejsca w ważnym międzynarodowym turnieju.

W tamtej drużynie grali m.in.: Jacek Magiera, Mariusz Kukiełka, Maciej Terlecki, Arkadiusz Radomski i Mirosław Szymkowiak. Rok później, na mistrzostwach świata w Japonii drużyna w tym samy składzie (plus Artur Wichniarek) zajęła czwarte miejsce. Tygodnik „Piłka Nożna” przyznał mu wówczas tytuł „Trenera Roku”.

  Z reprezentacjami juniorów do lat 17 i 19 Zamilski wywalczył trzykrotnie awans do turniejów finałowych mistrzostw Europy. Był członkiem sztabu szkoleniowego Jerzego Engela podczas mundialu w Korei, współpracował z Leo Beenhakkerem, ale raczej nie było im po drodze.

Przez kilka lat był ekspertem Canal+.

Stefan Szczepłek