31 stycznia 2021

Józef Ciszewski – mały wielki napastnik

Józef Ciszewski – piłkarz, trener, nauczyciel, działacz, urodził się 12 stycznia 1904 roku w Krakowie, ale czas międzywojenny związał z piłką, dzieląc go pomiędzy grodem Kraka a stolicą. W wieku 16 lat zadebiutował w Cracovii, skąd trafił do Legii, gdzie występował przez następnych sześć lat, a w ponad stu meczach…

Józef Ciszewski – piłkarz, trener, nauczyciel, działacz, urodził się 12 stycznia 1904 roku w Krakowie, ale czas międzywojenny związał z piłką, dzieląc go pomiędzy grodem Kraka a stolicą.

W wieku 16 lat zadebiutował w Cracovii, skąd trafił do Legii, gdzie występował przez następnych sześć lat, a w ponad stu meczach zdobył 60 bramek. Kolejny exodus do Krakowa na cztery lata ale potem już jego największą troską była sprawa warszawskiej Polonii. Do tego czasu 14 razy zagrał w reprezentacji Polski, strzelając trzy bramki jako napastnik; niewielkiego wzrostu (169 cm) ale imponujący techniką i walorami boiskowymi.

    W mrocznym czasie okupacji poświęcił się organizacji konspiracyjnych meczów i miniturniejów, m.in. na Polach Mokotowskich (1940-41), czego omal nie przypłacił życiem, zadenuncjowany przez gestapowskiego konfidenta.

   Po wojnie pracował jako nauczyciel wf, był autorem podręcznika piłkarskiego „Jak zdobyć mistrzostwo Polski w piłce nożnej” (1948).

W maju 1987 roku w wieku 83 lat został pochowany na cmentarzu ewangelickim na warszawskiej Woli.

(js)

(opracowano na podstawie książki Roberta Gawkowskiego „Futbol dawnej Warszawy”)