2 lutego 2021

Szymon Marciniak – życie z gwizdkiem

  7 stycznia 1981 w Płocku urodził się Szymon Marciniak, jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich sędziów piłkarskich. Prowadzi mecze nie tylko w naszej Ekstraklasie, ale także w rozgrywkach międzynarodowych m.in. Ligi Mistrzów, Ligi Europy i mistrzostw świata (sędzią klasy UEFA Elite jest od 20 lipca 2015).  Był dobrze…

  7 stycznia 1981 w Płocku urodził się Szymon Marciniak, jeden z najlepszych i najbardziej znanych polskich sędziów piłkarskich. Prowadzi mecze nie tylko w naszej Ekstraklasie, ale także w rozgrywkach międzynarodowych m.in. Ligi Mistrzów, Ligi Europy i mistrzostw świata (sędzią klasy UEFA Elite jest od 20 lipca 2015).

 Był dobrze zapowiadającym się piłkarzem – w juniorach Wisły Płock razem z nim grali m.in. Bartłomiej Grzelak i Łukasz Pachelski, ale po odniesionej kontuzji uznał, że wielkiej kariery jako zawodnik już nie zrobi.

   Postanowił zostać sędzią, skończył kurs i bardzo szybko zaczął wspinać się po kolejnych szczeblach. Awansował najpierw do A Klasy, następnie do ligi okręgowej i coraz wyżej aż na szczebel centralny. W 2009 roku sędziował pierwszy mecz w Ekstraklasie. W 2016 roku poprowadził finał Pucharu Polski, a rok później mecz o Superpuchar. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2011 roku podczas Mistrzostw Europy U-17 (w spotkaniu rozgrywanym między Francją a Białorusią). W tym samym roku zadebiutował również w Lidze Europy, sędziując w Norwegii mecz pomiędzy Aalesunds FK a Ferencvárosem Budapeszt.

  W 2012 roku trafił do Ligi Mistrzów (sędziował spotkanie łotewskiego FK Ventspils z norweskim Molde FK) oraz debiutował w rozgrywkach FIFA, będąc arbitrem meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata 2014 pomiędzy reprezentacją Portugalii i Azerbejdżanu. W 2015 roku został delegowany na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-21 (podczas imprezy rozgrywanej w Czechach prowadził trzy mecze, w tym finał). Po tym turnieju znalazł się na liście sędziów Mistrzostw Europy 2016 (także sędziował tam trzy spotkania). W lipcu tego samego roku został mianowany sędzią technicznym meczu o Superpuchar Europy pomiędzy Realem Madryt a Sevillą. Dwa lata później został wyznaczony na sędziego Mistrzostw Świata 2018 (był arbitrem dwóch meczów).

   Po rosyjskim mundialu UEFA doceniła i wyróżniła Szymona Marciniaka, dając mu do sędziowania spotkanie o Superpuchar Europy 2018, rozgrywane pomiędzy Realem Madryt a Atlético Madryt.

(mf)