2 stycznia 2019
Zarząd

Zmiany przepisów w rozgrywkach młodzieżowych

Mazowiecki Związek Piłki Nożnej informuje, że podczas grudniowej Kursokonferencji Trenerów przeprowadzona została ankieta dotycząca zmian przepisów w rozgrywkach pięcio- i siedmioosobowych oraz zmian w systemie rozgrywek juniorskich. Wyniki tej ankiety na ostatnim posiedzeniu Zarządu Mazowieckiego ZPN przedstawił i zreferował Dyrektor Sportowy. Poniżej przedstawiamy zaproponowane zmiany:

1. Utworzenie od sezonu 2019/2020 Ekstraligi U-18 na poziomie wojewódzkim  (8 zespołów) do której awans uzyskują najlepsze zespoły z rozgrywek U-17 ( bez klubów biorących udział w rozgrywkach CLJ U-18 – cel awans do Ekstraligi U- 19).

2. Utworzenie od sezonu 2019/2020 Ekstraligi U-19 na poziomie wojewódzkim (8 zespołów) do której awans uzyskują najlepsze drużyny z U-18 – cel awans do rozgrywek Makroregionalnych (2 najlepsze zespoły po rundzie jesiennej)

3. Pozostałe drużyny, które nie awansowały do Ekstraligi rozgrywają mecze na poziomie Okręgu.

4. W związku tworzeniem w kategorii U-14 EKSTRALIGI po rundzie wiosennej każdego sezonu, Wydział Szkolenia zawnioskował, aby w kategorii U-13 D1 do rundy wiosennej każdej z 2 grup Warszawskich zespoły były dolosowywane (począwszy od rundy wiosennej sezonu 2018/2019) do rozstawionych mistrzów jesieni z uwzględnieniem równego dolosowania beniaminków w każde z grup.

Zmiany przepisów w rozgrywkach 5 i 7- osobowych .

5. Wprowadzenie piłki z autu

a) wprowadzenie piłki nogą na dwa kontakty / wprowadzenie, zagranie / po drugim kontakcie można zdobyć bramkę.

6.Wprowadzenie piłki do gry przez bramkarza

a)     Wznowienie piłki (aut bramkowy) przez bramkarza – nogą z pola karnego z piłki stojącej, na swoją połowę – zespół przeciwnika wycofany na swoją połowę, może wykonać doskok presingowy dopiero po zagraniu piłki przez bramkarza. W rozgrywkach siedmioosobowych – dwóch zawodników może zostać na połowie przeciwnika, reszta wraca na swoją połowę boiska. W rozgrywkach pięcioosobowych cały zespół wraca na swoją połowę boiska.

b)     Wznowienie piłki po chwycie z gry przez bramkarza – jako kontratak może wyrzucić lub wykopać w dowolne miejsce boiska .

7.Rozpoczęcie gry ze środka

a) podczas rozpoczęcia gry ze środka musi nastąpić rozegranie piłki (podanie). Zabronione jest  strzelanie do bramki .

b) wszystkie rzuty wolne na własnej połowie należy wykonywać w podany w podpunkcie a) sposobie

8. LIGA ZIMOWA

Utworzenie Ligi Zimowej Halowej dla Orlików i Młodzików w grupach i ligach jak w rozgrywkach na boiskach, prowadzonych przez MZPN .

Powyższe zmiany zostały pozytywnie przyjęte przez Zarząd Mazowieckiego ZPN jednak wymagają dopracowania przez Wydział Rozgrywek naszego Związku i wprowadzenia ich aneksem do Regulaminu Rozgrywek na sezon 2018/2019. Ponieważ najbliższe posiedzenie Zarządu Mazowieckiego ZPN przewidziane jest na koniec lutego 2019 roku postanowiono zobowiązać odpowiednie Wydziały do przygotowania stosownego dokumentu oraz poinformować kluby  poprzez stronę internetową Związku o planowanych zmianach.