26 stycznia 2021

Piłka nożna zyskuje popularność

 Wydarzenia związane z futbolem zaczęły w naszym kraju odgrywać coraz większą rolę. Piłka nożna błyskawicznie zyskiwała popularność wśród mieszkańców nie tylko stolicy, ale i całego niemal Mazowsza. Interesowano się wynikami, składami i zmianami zachodzącymi w klubach.  W 1922 roku Wojskowy Klub Sportowy (z inicjatywy Zygmunta Wasseraba i Jerzego Misińskiego), zmienił…

 Wydarzenia związane z futbolem zaczęły w naszym kraju odgrywać coraz większą rolę. Piłka nożna błyskawicznie zyskiwała popularność wśród mieszkańców nie tylko stolicy, ale i całego niemal Mazowsza. Interesowano się wynikami, składami i zmianami zachodzącymi w klubach.

 W 1922 roku Wojskowy Klub Sportowy (z inicjatywy Zygmunta Wasseraba i Jerzego Misińskiego), zmienił nazwę – na Wojskowy Klub Sportowy Legia Warszawa. Ponadto uchwalono nowy statut, umożliwiający grę w drużynie osobom cywilnym. Łączyło się to z fuzją wojskowych z innym warszawskim klubem sportowym – Koroną. Spowodowało to także przyjęcie nowych, biało-zielonych barw.

  Sporo działo się również w Polonii. W 1923 roku klub otrzymał od władz miasta teren pod budowę stadionu (na początku miał to być skrawek Parku Skaryszewskiego, następnie tereny obok Cytadeli, jednak ostatecznie Polonia otrzymała plac w pobliżu Dworca Gdańskiego). W tym też roku Czarne Koszule po raz pierwszy w historii pokonały zagraniczną drużynę. Była nią bardzo silna węgierska ekipa Vasasok Sport Clubja (nosząca teraz nazwę Vasas Budapeszt). Mecz zakończył się zwycięstwem naszych piłkarzy 2:1. W 1928 roku Polonia przeniosła się na ulicę Konwiktorską, gdzie ma swoją siedzibę do dzisiaj. Oficjalnego otwarcia stadionu dokonano 30 września 1928, ale pierwszy mecz odbył się tam już 15 sierpnia 1928, kiedy Polonia Warszawa pokonała drużynę Hasmonea Lwów 5:0.

 (mf)