29 kwietnia 2021

Sport do pionu

 W 1949 roku zaczęto stopniowo zmieniać nazwy klubów. Było to związane z powstaniem pionów sportowych: Wojska, Milicji, Spółdzielczości czy Sportu Wiejskiego. Centralna Rada Związków Zawodowych ustanowiła branżowe i wielobranżowe Zrzeszenia Sportowe, już niedługo pojawią się w tabelach: Budowlani, Włókniarze, Kolejarze, Stale, Unie (branża chemiczna), Spójnie (spółdzielczość i drobny przemysł), Ogniwa…

 W 1949 roku zaczęto stopniowo zmieniać nazwy klubów. Było to związane z powstaniem pionów sportowych: Wojska, Milicji, Spółdzielczości czy Sportu Wiejskiego. Centralna Rada Związków Zawodowych ustanowiła branżowe i wielobranżowe Zrzeszenia Sportowe, już niedługo pojawią się w tabelach: Budowlani, Włókniarze, Kolejarze, Stale, Unie (branża chemiczna), Spójnie (spółdzielczość i drobny przemysł), Ogniwa (przedsiębiorstwa komunalne) czy Związkowce (rozwiązane 26 listopada 1950 roku – kluby o tej nazwie przemianowano i przydzielono do innych zrzeszeń).

  W inauguracyjnym sezonie II ligi, spośród mazowieckich ekip najlepiej spisał się Radomiak, który zajął trzecią lokatę. Bzura Chodaków zakończyła sezon na szóstym miejscu, a Ognisko Siedlce na dziesiątym – ostatnim w grupie północnej, zdobywając tylko cztery punkty. W rozgrywkach A klasy bardzo dobrze radził sobie Znicz Pruszków, o pięć punktów wyprzedzając w tabeli SKS (Spółdzielczy Klub Sportowy) Spójnię Warszawa oraz Gwardię (która pojawiła się na piłkarskiej mapie stolicy, opierając skład na przejętych w ramach przymusowego patronatu zawodnikach KS-u Grochów). Kolejne miejsca zajęły Ogniwo/Świt Warszawa, będąca beniaminkiem Żyrardowianka, Ruch Piaseczno, Marymont, rezerwy Legii, drugi zespół Polonii Warszawa oraz Jedność Żabieniec.

  Znicz Pruszków po wygraniu lokalnych rozgrywek, grał w meczach barażowych o awans do drugiej ligi i był bardzo bliski powodzenia. Jego rywalami były: Kolejarz Olsztyn, Gwardia Białystok oraz Orlęta Łuków (mistrz okręgu siedleckiego). Piłkarze Znicza spisywali się bardzo dobrze, wykazywali dużą skuteczność, zdobyli aż 26 bramek, tracąc tylko 4 gole. Jednak ostatecznie minimalnie lepsi okazali się zawodnicy Kolejarza Olsztyn, którzy wyprzedzili zespół z Pruszkowa o dwa punkty. Awansować nie udało się także mistrzowi okręgu radomskiego, którym był Proch Pionki. Zawodników Prochu wyprzedził Włókniarz Częstochowa.

  Totalitarny system rządów wkraczał we wszystkie dziedziny życia, nie omijając także piłki nożnej. Biuro Polityczne KC PZPR podjęło uchwałę, a Sejm ustawą z 30 grudnia 1949 roku, utworzył Główny Komitet Kultury Fizycznej. Zalecono likwidację samodzielnych związków sportowych, co już niedługo doprowadzi do rozwiązania PZPN oraz WOZPN.

(mf)