24 stycznia 2021

Szybki rozwój

 Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej szybko rósł w siłę i rok po powstaniu miał już zarejestrowanych 19 klubów i prawie 500 piłkarzy, a to dopiero był początek.      W 1924 roku, w warszawskiej A klasie występowało 6 zespołów, w B klasie 10, a w C klasie 29, co razem dawało…

 Warszawski Okręgowy Związek Piłki Nożnej szybko rósł w siłę i rok po powstaniu miał już zarejestrowanych 19 klubów i prawie 500 piłkarzy, a to dopiero był początek.

     W 1924 roku, w warszawskiej A klasie występowało 6 zespołów, w B klasie 10, a w C klasie 29, co razem dawało liczbę 45 drużyn i prawie 1500 zarejestrowanych zawodników.  W Warszawie działały m.in.: Skra, Sarmata, Świt, Orzeł, Drukarz, Marymont oraz mieszcząca się wówczas na Pradze – Olimpia. Grały także nieistniejące już dzisiaj: Reduta, Królewia, Lilpopianka, Naprzód, Przebój, Pogoń, Gwiazda, Ascola, TUR Wisła, Kordian, Ogniwo, Orkan, Sokolęta i Ruch.

  Z roku na rok wciąż powstawały też nowe kluby. Do rozgrywek dołączały również kolejne drużyny z Mazowsza: WKS Modlin, Pocisk Rembertów, Pogoń Grodzisk Mazowiecki, Huragan Wołomin, Znicz Pruszków, Żyrardowianka Żyrardów, Czarni Radom, RKS Radom, WKS 22 PP Siedlce, Kadimah Siedlce, Kruki Zwoleń, Makabi Przytyk, Proch Zagożdżon i inne. Uaktywnił się też podokręg płocki, gdzie występowały m.in.: Strzelec Płock, Makabi Płock, Lech Rypin czy Unia Sierpc. Na Mazowszu istniało jeszcze kilkadziesiąt klubów piłkarskich, które z różnych względów nie zgłosiły się do rozgrywek prowadzonych przez WOZPN (część z nich… nie wiedziała o jego istnieniu).

(mf)