18 grudnia 2018

Mazowsze szkoliło na Śląsku!

   Trening grupowy i percepcyjny były głównymi tematami prelekcji, z jaką trenerzy z ramienia Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej wystąpili 14 grudnia br. w Katowicach podczas warsztatów szkoleniowych dla około 350 uczestników kursów trenerskich UEFA, organizowanych przez Śląski Związek Piłki Nożnej.

  Marcin Sasal, były selekcjoner reprezentacji Polski U-18 i U-19, a obecnie dyrektor sportowy Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej i trener-edukator Polskiego Związku Piłki Nożnej, podkreślił ważną rolę treningu grupowego w rozwoju młodych zawodników. Futboliści, dzięki starannie dobranym ćwiczeniom, doskonalili pod jego okiem między innymi grę w trójkątach, utrzymywanie się przy piłce, wychodzenie na pozycję i grę pod presją rywala.

  Wspólnie z trenerami Jarosławem Ludwiniakiem z MKS-u Piaseczno, (wychowawcą wielu reprezentantów Mazowsza i kilku juniorskich reprezentantów Polski) oraz Marcinem Malinowskim, koordynatorem projektu „Ready, set, go! Just be the best”, mazowieccy szkoleniowcy zademonstrowali szeroki wachlarz możliwości treningu percepcyjnego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu FitLight. Urządzenie, którego wartość już od pewnego czasu doskonale znają i doceniają kluby z Europy Zachodniej, pozwala ćwiczyć refleks, spostrzegawczość, zdolność przewidywania, a przy zmianie ustawień działa jak fotokomórka, umożliwiająca mierzenie międzyczasów na wybranych przez szkoleniowca odcinkach.

  Piątkowa część warsztatów, będących częścią trzydniowego kongresu szkoleniowego Śląskiego Związku Piłki Nożnej, zakończyła się krótką konferencją, podczas której trener Marcin Sasal odpowiadał na pytania o zasadność wprowadzenia przepisu o obowiązkowym młodzieżowcu w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy, a także o trudnościach, z jakimi borykają się młodzi piłkarze, przechodzący z wieku juniora do seniora.

 

( Red. Robertowi Iwankowi dziekujemy za udostępnienie materiałów !)