22 stycznia 2018

Młodzi piłkarze z Mazowsza na celowniku potentatów.

 Tego należało się spodziewać. Jak co roku skauci czołowych klubów piłkarskich zapuszczają na przełomie roku swe czujki w teren, aby wyłowić futbolowe diamenty, które będzie można u siebie z zyskiem wyszlifować.

Po znakomitych występach w rundzie jesiennej w barwach Victorii Sulejówek, Daniel Smuga znalazł się w kręgu zainteresowań wielu klubów z Ekstraklasy. Najbardziej konkretny okazał się Górnik Zabrze i 21-letni pomocnik, dwa dni po swoich urodzinach (18 stycznia) podpisał kontrakt z czternastokrotnym Mistrzem Polski. Umowa została podpisana do 30 czerwca 2019 roku z opcją przedłużenia. Daniel Smuga jesienią w szesnastu meczach trzeciej ligi zdobył jedenaście bramek i zaliczył osiem asyst. Nie tylko dużo strzelał i dogrywał piłki kolegom, ale też świetnie spełniał założenia taktyczne, co wielokrotnie podkreślał jego trener z Victorii – Łukasz Chmielewski. A ten szkoleniowiec znany jest na Mazowszu ze znakomitej pracy z młodzieżą, z którą odnosił już wiele sukcesów chociażby pracując w Polonii Warszawa. Warto zaznaczyć, że Daniel Smuga to wychowanek młodzieżowego MOSiR-u Mińsk Mazowiecki, a w drużynach seniorów zaliczył dotychczas trzy sezony w barwach czwartoligowej Mazovii Mińsk Mazowiecki i ostatnie pół roku w Victorii Sulejówek. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu podwarszawski beniaminek jest w tym sezonie jedną z rewelacji trzecioligowych rozgrywek. Teraz, w Zabrzu, pod skrzydłami innego trenera, mającego także dobrą rękę do młodych piłkarzy – Marcina Brosza będzie mógł zdobywać kolejne doświadczenia. A z pewnością najwięcej nauczyć się będzie mógł u boku najlepszego zawodnika naszej Ekstraklasy, Hiszpana – Igora Angulo, z którym Daniel miał okazję już zagrać w dwóch sparingach.
Następnym młodym zawodnikiem z Mazowsza, który przeniósł się do Ekstraklasy, jest wychowanek Nadnarwianki Pułtusk – Daniel Pik. Jesienią 17-letni napastnik (urodzony 20 lipca 2000 roku) grał w juniorskiej drużynie MKS-u Polonii Warszawa, rywalizującej  w Centralnej Lidze Juniorów U-19. Dobre występy zaowocowały także powołaniem do reprezentacji Polski juniorów U-18 na turniej towarzyski, który został rozegrany we francuskim Limoges. Po podpisaniu kontraktu z Cracovią, Daniel Pik od razu został włączony przez trenera Michała Probierza do kadry nowego zespołu na zimowy obóz przygotowawczy w Turcji. A to nie jedyny Zawodnik Czarnych Koszul, który znalazł się na celowniku Pasów. Cracovia zainteresowała się także siedemnastoletnim bramkarzem MKS-u – Filipem Majchrowiczem. Młody golkiper trenował ostatnio z pierwszą drużyną krakowskiego klubu. Jeżeli zainteresowane strony dojdą do porozumienia w sprawie transferu to także on podpisze kontrakt z Cracovią.

(mf)