26 maja 2020

Na Mazowszu z duchem sportu

   W warunkach wymuszonych przez pandemię, we wtorek 26 maja br. na terenie obiektu MOSiR w Ząbkach obradował Zarząd Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej w celu podjęcia kluczowych postanowień dotyczących zakończenia sezonu 2019/20.

   Wobec konieczności przesunięcia terminu Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego (a o nowym terminie będzie można dyskutować najwcześniej z końcem sierpnia br.), najważniejsze w tej chwili decyzje wokół problemów związanych ze sposobem zakończenia bieżącego sezonu i przygotowań do kolejnego, spoczęły na barkach dotychczasowego Zarządu.

Generalnie zadecydowano o zakończeniu rozgrywek prowadzonych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej w stanie, jakim zastał je wybuch epidemii koronawirusa. Podstawą klasyfikacji jest stan wg. tabel rozgrywkowych wszystkich lig i klas rozgrywkowych po rundzie jesiennej sezonu 2019/2020, zweryfikowanych przez właściwą Komisję Gier.

    Jednak kilka ważnych decyzji pozostawiono otwartych, w zależności od rozporządzenia władz państwowych w kwestii wznowienia rywalizacji sportowej na boiskach. Jeśli takowe zapadną, aktualnie najlepsze cztery zespoły grup czwartoligowych i lig okręgowych rozegrają między sobą zaległe z rundy wiosennej mecze rewanżowe, z których dorobek punktowy zostanie doliczony do dotychczasowego bilansu. Terminy meczów to 10,13 i 17 czerwca; jeśli nie będzie zgody premiera, prawo do barażu o awans do III ligi (termin: 27 czerwca br. na neutralnym terenie) otrzymają zespoły z pierwszych miejsc, wyłonione na podstawie przepisów regulaminu § 16 ust. 3 pkt. 1 lit. d Uchwały nr IX/140 z 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN. Zapis ten będzie obowiązywał we wszystkich klasach niższych niż ligi wojewódzkie; nie będą w nich także rozgrywane mecze barażowe o awans. Istotnym jest także postanowienie o braku spadków w odniesieniu do wszystkich klas rozgrywkowych Mazowieckiego ZPN; status quo zostaje utrzymane na następny sezon. Szczegółowe postanowienia Uchwały, dotyczącej najważniejszych spraw, związanych z zakończeniem sezonu na Mazowszu niebawem znajdą się w na naszej stronie w Komunikatach.

     A kiedy zostanie otwarty następny sezon? Tego na razie nikt nie wie, niemniej Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przygotował już ramowy terminarz jesiennej rundy sezonu 2020/21, która mogłaby ruszyć już 1 sierpnia 2020 r.

 (js)