7 sierpnia 2017

Ruszyły ligi – I i II

 Ubiegły sezon nie był udany dla mazowieckich drużyn grających na szczeblu centralnym: Znicz Pruszków spadł do II ligi, Polonia Warszawa do III, a Radomiakowi nie udało się awansować na zaplecze ekstraklasy. Mamy nadzieję że teraz będzie lepiej.

  Naszego pierwszoligowego rodzynka – Pogoń Siedlce w sezonie 2017/18, prowadzi nowy szkoleniowiec – Adam Łopatko, w ubiegłym sezonie pracujący w Stomilu Olsztyn. Śladem trenera, z Olsztyna do Siedlec podążyli Arkadiusz Czarnecki, Łukasz Jegliński oraz Jarosław Ratajczak. Do drużyny dołączyli także m.in. znani z mazowieckich boisk: Paweł Garyga z Legionovii, Adrian Paluchowski ze Znicza Pruszków, Dawid Kieplin z Wisły Płock, Adrian Małachowski z Legii II Warszawa oraz Japończyk Seiya Kitano z Pogoni Szczecin i Słowak Miroslav Pastva z klubu FC ViOn Zlaté Moravce. Siedlczanie rozpoczęli sezon od zwycięstwa w Katowicach z GKS-em 2:1, po trafieniach Dawida Polkowskiego (pozyskanego z Jagiellonii II Białystok), oraz Adriana Paluchowskiego. W drugiej kolejce, na swoim boisku ulegli Odrze Opole 1:2. Bramkę dla Pogoni strzelił sprowadzony z Wigier Suwałki – Maciej Wichtowski.
  W drugiej lidze dobrze wystartował Radomiak. Pod wodzą nowego trenera – Jerzego Cyraka, który ostatnio był szkoleniowcem trzecioligowej Elany Toruń, radomianie najpierw pokonali u siebie Garbarnię Kraków 1:0 (gol Brazylijczyka Leandro), a następnie na wyjeździe Siarkę Tarnobrzeg 3:1. Kolejną bramkę zaliczył Leandro, a dwa trafienia dołożyli Kamil Cupriak oraz Czech – Jakub Rolinc, sprowadzony z Tatrana Preszów. Oprócz niego do Radomiaka przyszli m.in. Słowak Martin Klabník z klubu MFK Frýdek-Místek, oraz kilku piłkarzy z mazowieckich drużyn: Adrian Gapczyński i Dawid Jabłoński ze Świtu Nowy Dwór Mazowiecki, Damian Jakubik ze Znicza Pruszków, Michał Kaput z juniorów Polonii Warszawa i Kacper Kowalczyk z Orła Wierzbica.
  Pozostałe mazowieckie drużyny: Znicz Pruszków i Legionovia nie mają na razie powodów do zadowolenia. Pruszkowianie prowadzeni przez nowego trenera – Dariusza Żurawia, przegrali w Kluczborku z MKS-em 0:1 i na swoim boisku z Gwardią Koszalin 1:2. Jedyną bramkę dla Znicza zdobył pozyskany z Polonii Bytom – Kamil Włodyka. Do zespołu dołączyli także m.in. Eryk Sobków z Kotwicy Kołobrzeg, Piotr Klepczarek ze Stomilu Olsztyn, Paweł Tarnowski z Radomiaka, Patryk Czarnowski z rezerw Legii Warszawa oraz rodowici Mazowszanie rozsiani ostatnio po całym kraju: Konrad Budek z Zagłębia Sosnowiec, Marcin Smoliński z Olimpii Grudziądz i Rafał Włodarczyk z Olimpii Zambrów.
  Legionovia także zaczęła od dwóch porażek. Najpierw z Olimpią w Elblągu 1:2 (gol Mateusza Wajdzika), a następnie u siebie z Wartą Poznań 2:3 (dwa trafienia Mateusza Żebrowskiego). W zespole Mirosława Jabłońskiego także pojawiło się wielu nowych zawodników: Dominik Pusek z Polonii Warszawa, Tomasz Wojcinowicz z Drwęcy Nowe Miasto Lubawskie, Ukrainiec Ołeksij Kłak z Bukowyna Czerniowce, Gruzin Guram Lukawa z klubu Kolcheti Poti, oraz młodzi piłkarze z Mazowsza: Maciej Ostrowski z Legii II Warszawa, Maciej Wilanowski z Pogoni Grodzisk Mazowiecki, Jakub Rutkowski z Victorii Sulejówek, Jakub Stefaniak z KS Łomianki oraz Mazlum Abul i Konrad Trzmiel z rezerw Znicza Pruszków,
(mf)