24 lutego 2018

Ząbkovia halowym mistrzem Mazowsza U-16

  W rozegranych w Grodzisku Mazowieckim halowych mistrzostwach Mazowsza dziewcząt najlepszą spośród 12 drużyn okazała się drużyna Zabkovii przed MUKS Praga Warszawa, Sportową Czwórką Radom i GOSiR Piaseczno.

    Po eliminacjach, w których zwyciężały faworytki, kolejna faza była niezwykle zacięta, a w niej trzymający do końca w napięciu mecz gospodyń – Mazovii z Ząbkovią. Ambitne Grodziszczanki miały wiele okazji do awansu, jednak po remisie 1:1 w rzutach karnych lepsze okazały się rywalki, które w półfinale dopiero w końcówce meczu z GOSiR-kami z Piaseczna zapewniły sobie awans do finału. Dramatyczny był drugi mecz tego szczebla, w którym juniorki ekstraligowej Czwórki z Radomia, także po remisie 1:1 z MUKS Praga Warszawa, uległy w rzutach karnych. Radomiankom na pocieszenie został brązowy medal po gładkiej wygranej 5:1 z drużyną GOSiR, a rywalkom z Piaseczna tytuł najlepszej snajperki turnieju dla Marianny Borkowskiej.

   Tradycją już stała się rywalizacja Pragi z Ząbkami; warszawianki po gładkiej wygranej z Ząbkovią w eliminacjach, przystąpiły do finałowego meczu z animuszem, nieustannie zagrażając świątyni najlepszej bramkarce turnieju – Klaudii Zielińskiej. Jednak popularny „Zawias” musiał skapitulować po pięknej akcji filigranowych piłkarek z Pragi; dośrodkowanie Oliwii Katowicz nieomylnie wykończyła Dominika Ducal. I gdy wydawało się, że puchar pojedzie do Warszawy, gapiostwo pod własną bramką dało Ząbkovii upragnione wyrównanie. Warszawianki rzuciły się do ataku; po jednym z nich nie popisali się sędziowie, gdy filar zespołu z Ząbek, Marysia Wrzesińska w akcji ratunkowej zatrzymała piłkę ręką. Do końca gry utrzymał się remis 1:1 ale w rzutach karnych ząbkowianki były wyraźnie lepiej dysponowane i to one zostały mistrzyniami Mazowsza.

   Turniej w Grodzisku stanowił cenny przyczynek do oceny stanu posiadania piłkarskiej kadry juniorek Mazowsza na progu sezonu wiosennego, w którym nasza reprezentacja wojewódzka ma oś do udowodnienia na krajowych murawach. Pewne miejsce w niej ma niewątpliwie większośc zawodniczek z tego turnieju i najlepsza w nim Ania Furmaniak z warszawskiej Pragi.

(js)