19 lutego 2018

Zmiany szkoleniowców w IV lidze

  Praca trenera piłki nożnej nie jest łatwym zajęciem. Na szczeblu centralnym, coraz rzadziej zdarza się, aby ten sam szkoleniowiec prowadził drużynę przynajmniej przez dwa pełne sezony. W niższych ligach pod tym względem jest trochę lepiej. W przerwie zimowej, w żadnym klubie drugiej, ani trzeciej ligi z Mazowsza, nie nastąpiła zmiana trenera. Kilka roszad pojawiło się natomiast w IV lidze.

   Z końcem ubiegłego roku, Piotr Michalski zakończył pracę w Klubie Sportowym Ożarowianka, gdzie na ławce trenerskiej spędził prawie jedenaście lat. Od 1 stycznia 2018, obowiązki pierwszego trenera przejął Maciej Soroka, w przeszłości piłkarz m.in. Ożarowianki oraz zawodnik a następnie szkoleniowiec Piasta Piastów (z którym najpierw awansował z A klasy do ligi okręgowej, a w kolejnym sezonie zajął w okręgówce drugie miejsce). Maciej Soroka ostatnio pełnił funkcję drugiego trenera KS Łomianki. Decyzja o zmianie na stanowisku szkoleniowca była jedną z pierwszych wydanych przez nowy zarząd Ożarowianki i prezesa Bartłomieja Pomarańskiego (także do niedawna jeszcze czołowego zawodnika tego klubu). A to wcale nie koniec zmian w Ożarowie. Zarząd klubu, myśląc o przyszłości, postanowił utworzyć nowe stanowisko – koordynatora, czyli osoby odpowiedzialnej za rozwój młodych zawodników i zawodniczek oraz nadzorującej pracę wszystkich trenerów. Ta bardzo odpowiedzialna funkcja została powierzona Michałowi Tarasowi. Ożarowianka po rundzie jesiennej zajmuje jedenaste miejsce w tabeli.
   Zmiana szkoleniowca nastąpiła także w zamykającym stawkę drużyn czwartej ligi północnej – Bugu Wyszków. Dotychczasowy trener – Paweł Zacharski zrezygnował z pracy z zespołem, a jego obowiązki przejął Łukasz Stasiuk – były, znakomity piłkarz m.in. grającego wówczas w ekstraklasie Stomilu Olsztyn, a następnie także drugoligowej Arki Gdynia. Na Mazowszu, nowy szkoleniowiec Bugu grał m.in. w Sarmacie Warszawa (Łukasz Stasiuk jest wychowankiem tego nieistniejącego już dzisiaj niestety klubu), Dolcanie Ząbki i Legionovii. Jako trener, w seniorskiej piłce, pracował dotychczas w Drukarzu Warszawa, Mazurze Karczew, a ostatnio opiekował się drugą drużyną Victorii Sulejówek, z którą po rundzie jesiennej zajął drugie miejsce w tabeli (ustępując tylko zdecydowanemu faworytowi –  Hutnikowi Warszawa). Przed nowym szkoleniowcem wyszkowskiego klubu postawiono bardzo trudne zadanie – utrzymania Bugu w czwartej lidze. Wprawdzie po odwołaniu reformy rozgrywek nie jest to już  „mission impossible”, ale i tak stratę prawie dziesięciu punktów do bezpiecznego miejsca w tabeli nie będzie łatwo odrobić.

   W grupie południowej IV ligi, współpracę z trenerem Jakubem Popińskim zakończyła Błonianka Błonie. Nowym szkoleniowcem pierwszego zespołu został Konrad Kucharczyk, prowadzący dotychczas Marcovię Marki (z którą dwukrotnie walczył o awans do IV Ligi – niestety bez powodzenia, dwa razy zajmując trzecie miejsce w okręgówce). Wcześniej nowy trener Błonianki szkolił też m.in. juniorów Dolcanu Ząbki, a w pracy z seniorami prowadził Sarmatę Warszawa, oraz pełnił funkcję asystenta Grzegorza Sitnickiego w trzecioligowym GKP Targówek oraz w grającym o szczebel niżej Hutniku Warszawa. Podczas kariery piłkarskiej Konrad Kucharczyk występował w wielu klubach na Mazowszu, m.in. w grającym wtedy na zapleczu ekstraklasy – FC Piaseczno, gdzie trafił po dobrych występach w Olimpii Warszawa, której jest wychowankiem. Następnie reprezentował też barwy Pogoni Grodzisk Mazowiecki, Klubu Sportowego Łomianki, Okęcia, Marymontu, oraz Mirkowa Konstancin. Doświadczenie zebrane w tych klubach, nowy szkoleniowiec będzie starał się teraz przekazać piłkarzom z Błonia. Błonianka po rundzie jesiennej zajmuje szóste miejsce w tabeli.
(mf)