30 czerwca 2021

Płeć piękna na murawie

  W 1957 roku odbył się pierwszy w stolicy – historyczny mecz piłkarek, w którym Polonia Warszawa przegrała z Widzewem Łódź 0:2. Piłkę nożną w wykonaniu płci pięknej traktowano jednak wówczas jeszcze z przymrużeniem oka, bardziej jako rozrywkę, a nie sport. Na szczęście panie nie zraziły się docinkami i niezbyt…

  W 1957 roku odbył się pierwszy w stolicy – historyczny mecz piłkarek, w którym Polonia Warszawa przegrała z Widzewem Łódź 0:2. Piłkę nożną w wykonaniu płci pięknej traktowano jednak wówczas jeszcze z przymrużeniem oka, bardziej jako rozrywkę, a nie sport. Na szczęście panie nie zraziły się docinkami i niezbyt pochlebnymi komentarzami mężczyzn i nie zaprzestały grania.

 W męskim futbolu, spośród drużyn z Mazowsza występujących w II lidze utrzymał się tylko Marymont Warszawa. Spadły dwa beniaminki: Bzura Chodaków i Broń Radom, które zajęły ostatnie miejsca w swoich grupach (Bzura na północy, a Broń na południu). Na trzecim froncie najlepsza była Polonia Warszawa przed Lotnikiem i rezerwami Legii. Dalej ulokowały się Znicz Pruszków, Huragan Wołomin, Okęcie, Orzeł Warszawa, Warszawianka i Mazur Karczew. Z III ligi spadły AZS Warszawa, Żyrardowianka oraz Jedwabnik Milanówek. W rozgrywkach barażowych Czarne Koszule były lepsze od Warmii Olsztyn oraz Olimpii Poznań, ale uległy Piastowi Nowa Ruda i nie awansowały do II ligi.

  W najwyższej w naszym okręgu – Klasie A nastąpił nowy podział na dwie grupy. W pierwszej zwyciężyła Varsovia, a kolejne były: Ruch Piaseczno, Piast Piastów, Hutnik Falenica, Pogoń Siedlce, Orzeł/Kadra Rembertów, Skra Warszawa, Dąb Jelonki, Unia Grodzisk Mazowiecki, Marymont II, Grochów Warszawa i OKS Otwock. Spadły: Vilanovia Warszawa oraz Lech Jelonki. W drugiej grupie triumfowała Lechia/Pogoń Grodzisk Mazowiecki, wyprzedzając Mokotów/Syrenę Warszawa oraz Świt Nowy Dwór Mazowiecki, rezerwy Polonii, Targówek Warszawa, LKS Błonie, Mazowsze Grójec, Budowlanych Płońsk, RKS Mirków Jeziorna, Farmację Tarchomin i Wisłę Płock. Spadły: Sarmata Warszawa, Stal/FSO Warszawa i Sparta Radość.

  W B klasach najlepsze były: Jedność Pustelnik, rezerwy Gwardii Warszawa, Masovia Płock, Nadnarwianka Pułtusk i Masovia Mińsk Mazowiecki. C Klasa liczyła w sumie 13 grup. W stołecznych, swoich rywali wyprzedziły: Olimpia Warszawa, Farmacja II Tarchomin, Iskra Warszawa oraz Jednostka Wojskowa 5650 – WKS Babice. W pozostałych podokręgach zwyciężały: Mazur Gostynin, Junak Wesoła, Gwardia/Kabewiak Góra Kalwaria, LZS Józefów (spod Pruszkowa), WKS Modlin, Podlasie Siedlce i Orlęta Ostrów Mazowiecka.

(mf)