16 sierpnia 2023

PRO Warszawa – jasna gwiazda na piłkarskim horyzoncie Mazowsza

Niezłomna determinacja, ciężka praca i pasja do piłki nożnej – to właśnie te filary, na których zbudowano klub PRO Warszawa. W wywiadzie z właścicielem klubu, Karolem Kaderem, odkrywamy historię oraz cele tego młodego, lecz ambitnego zespołu. Awans do Canyon A klasy stanowi zaledwie początek ich podróży, a plany na przyszłość zapowiadają kolejne kroki na piłkarskiej drabinie.

Niezłomna determinacja, ciężka praca i pasja do piłki nożnej – to właśnie te filary, na których zbudowano klub PRO Warszawa. W wywiadzie z właścicielem klubu, Karolem Kaderem, odkrywamy historię oraz cele tego młodego, lecz ambitnego zespołu. Awans do Canyon A klasy stanowi zaledwie początek ich podróży, a plany na przyszłość zapowiadają kolejne kroki na piłkarskiej drabinie.

Klub PRO Warszawa osiągnął ogromny sukces awansując do warszawskiej Canyon A klasy w swoim pierwszym roku istnienia. Radość była tym większa, że zespół zdawał sobie sprawę, że wyznaczony cel nie był łatwy do osiągnięcia. Karol Kader, właściciel klubu, podkreśla, że wiara w sukces, zaangażowanie oraz dążenie do celu były kluczowe dla osiągnięcia tego wspaniałego rezultatu. Teraz zespół patrzy w przyszłość, z priorytetem na awans do wyższej klasy okręgowej oraz pozytywną postawę w forBET Okręgowym Pucharze Polski (Warszawa).

Historia PRO Warszawa sięga września 2021 roku, kiedy to pomysł powstania klubu przerodził się w rzeczywistość. Mimo opóźnienia w debiucie ligowym, drużyna skupiła się na intensywnym treningu, budowaniu składu i zacieśnianiu relacji między zawodnikami. Wsparcie trenerów, jakość zawodników oraz zaangażowanie zarządu przyczyniły się do ich błyskawicznego sukcesu.

Kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do sukcesu PRO Warszawa w sezonie 2022/2023 był jasno określony cel, mobilizacja całego zespołu oraz odpowiedni dobór osób. Stawianie wysokich standardów i dbałość o profesjonalizm zarówno na boisku, jak i poza nim, to elementy, które zdaniem przedstawicieli PRO wyróżniają ten klub.

PRO Warszawa stawia na integrację i jedność w zespole. Inicjatywy takie jak wyjazd drużynowy czy wspólne spotkania pozaboiskowe mają na celu budowanie dobrej atmosfery oraz relacji między zawodnikami. Wizją klubu jest bycie postrzeganym jako profesjonalny zespół, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym. Obecność w mediach społecznościowych oraz zaangażowanie lokalnej społeczności to kolejne kroki ku realizacji tego celu.

Mecz z Rysiem Laski w III rundzie forBET Okręgowego Pucharu Polski to kolejne wyzwanie dla PRO Warszawa. Drużyna zdeterminowana jest osiągnąć awans do kolejnej rundy i za pomocą zaangażowania i ambicji zdobyć zwycięstwo. Mimo pewnych wyzwań związanych z kontuzjami, zespół jest pełen wiary w swój potencjał.

PRO Warszawa to nie tylko klub piłkarski, ale również część lokalnej społeczności. Współpraca z partnerami i sponsorami, takimi jak Hypertec Supplements i Sushiberry oraz zaangażowanie w lokalne wydarzenia są dowodem na to, że klub ma głęboko zakorzenione wartości społeczne.

Wszystkich zainteresowanych śledzeniem losów PRO Warszawa zapraszamy do obserwowania ich na mediach społecznościowych, gdzie znajdziecie najświeższe informacje. Klub nieustannie się rozwija, dążąc do osiągnięcia coraz większych sukcesów na arenie piłkarskiej oraz angażując się w życie lokalnej społeczności.

Zapraszamy do lektury wywiadu z właścicielem klubu – Karolem Kaderem.

Gratulacje z okazji awansu do A klasy! Jakie to dla was było przeżycie i jakie cele stawiacie sobie w nowej lidze?

Karol Kader: Bez wątpienia radość była ogromna, ponieważ osiągnęliśmy cel jaki stawialiśmy sobie od początku powstawania klubu. Mamy świadomość, że takie osiągniecie było tym trudniejsze, bo był to pierwszy rok istnienia PRO Warszawa. Z tego też powodu radość i duma były spotęgowane. My jako zespół – zarówno zarząd jak i wszyscy zawodnicy – wierzyliśmy do końca, że osiągniemy zamierzony cel, bo mieliśmy świadomość swojej jakości piłkarskiej. Wiara w sukces, zaangażowanie na boisku i upór w dążeniu do celu sprawiły że się udało i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Na tym nasza ambicja się nie kończy i skupiamy się na nowym sezonie, w którym awans do wyższej klasy okręgowej jest priorytetem. Chcemy również w pozytywny sposób zaprezentować się w forBET Okęgowym Pucharze Polski i dojść jak najdalej to możliwe.

Jaka jest historia klubu PRO Warszawa? Skąd wzięła się idea założenia organizacji sportowej i jak rozwijał się on przez te lata?

Pomysł powstania klubu padł we wrześniu 2021 roku. Od pomysłu szybko przeszliśmy do realizacji i w celu wstępnego rozeznania w temacie zaczęliśmy organizować sparingi na warszawskich boiskach. Szybko udało się wychwycić kilku jakościowych zawodników, którzy są z nami do dnia dzisiejszego. Niestety spóźniliśmy się ze zgłoszeniem do rozgrywek B Klasy o niespełna miesiąc, stąd na debiut ligowy musieliśmy poczekać rok. Może to lepiej? Ten czas poświeciliśmy na intensywne trenowanie, budowanie pełnego składu, co w konsekwencji pozwoliło bez pardonu rozpocząć ligowe zmagania.

Jakie były kluczowe czynniki przyczyniające się do sukcesu Waszego zespołu w sezonie 2022/2023? Czy były jakieś decyzje czy zmiany, które wpłynęły na Waszą wyjątkową wydajność?

Myślę, że kluczem do sukcesu były jasno postawiony cel – awans po pierwszym sezonie. Każdy w drużynie wiedział dokąd zmierzamy, więc mobilizacja była naprawdę duża. Kolejnym z czynników był dobór odpowiednich osób. Trenerzy, z jakimi współpracowaliśmy potrafili zaszczepić odpowiedni poziom mobilizacji. Zawodnicy, którzy swoją jakością potrafili te cel osiągnąć. Jak również kadra zarządzająca, która zapewniła odpowiednie warunki do realizacji celu.

Możecie przedstawić nam strukturę organizacyjną klubu PRO Warszawa? Kto jest zaangażowany w zarządzanie drużyną i jakie macie plany na rozwijanie swoich struktur w przyszłości?

Struktura organizacyjna jest w miarę standardowa.

Nasz Zarząd podejmuje decyzje, natomiast staramy się wysłuchiwać zawodników i robić wszystko żeby byli zadowoleni. Osobą, która bardzo pomaga w organizacji jest kierownik drużyny, który pełni również rolę Radnego Dzielnicy Białołęka.

Mówi się, że dobra atmosfera w zespole jest kluczem do sukcesu. Jakie działania podejmujecie, aby zbudować jedność wśród zawodników i wspierać ich na i poza boiskiem?

Tak, zgadzam się. Dobra atmosfera potrafi przenieść dużo korzyści na boisku. Z tego względu staramy się integrować poza boiskiem kiedy tylko jest to możliwe. Chyba trzeba zacząć od naszego wyjazdu drużynowego do Zakopanego podczas przygotowań do minionej rundy wiosennej. Dzięki temu mieliśmy szansę zmierzyć się z zawodnikami pochodzącymi z innego regionu Polski, co uważamy za ciekawe doświadczenie. Poza aspektem sportowym wyjazd ten oczywiście stał pod znakiem wspólnego spędzania czasu, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Stacjonarnie również spędzamy czas poza boiskiem piłkarskim. Spotkaniami, które należy tu wymienić, są miedzy innymi spotkania na rozgrywki w siatkówkę plażową, wyjście na basen czy wspólne posiłki w restauracji.

Co wyróżnia PRO Warszawa, jakim klubem jesteście i jak chcecie być postrzegani?

Myślę, że chcemy być traktowani i postrzegani tak jak każdy – jako klub profesjonalny. Wiemy, że żeby zaistnieć należy nie tylko udowodnić swoją jakość na boisku (to z pewnością jest aspekt najważniejszy) ale również wyglądać profesjonalnie poza placem gry. Dlatego dokładamy wszelkich starań, aby media społecznościowe, które prowadzimy, gwarantowały dostęp do rzetelnych informacji również dla tych osób, którzy nie mogą śledzić naszych zmagań na boisku.  

Zbliża się ważne spotkanie z drużyną Ryś Laski w III rundzie forBET Okręgowego Pucharu Polski. Jakie macie oczekiwania wobec tego meczu i jakie przygotowania podjęliście, aby osiągnąć pozytywny rezultat?

Celem jest awans do kolejnej rundy. Zrobimy wszystko, aby tak się stało, zostawimy serce na boisku oraz 100% zaangażowania. Chcemy po meczu, tak jak tym przed tygodniem, być z siebie dumnym. Myślę, że po ostatnim meczu pucharowym, w którym od 34 minuty graliśmy w osłabieniu i potrafiliśmy z nawiązką obrobić stratę dwóch bramek, zaangażowania i ambicji nie można nam odmówić. Znamy rywala i wiemy gdzie szukać słabych punktów. Ale mamy świadomość, że nie możemy skupiać się tylko na nim. Przy jakości piłkarskiej jaką posiadamy, wiemy, że jesteśmy w stanie wiele osiągnąć. Przygotowania? Przygotowaniem jest intensywny trening, który praktykujemy od początku lipca.

Co możesz powiedzieć o aktualnej kondycji zespołu przed tym istotnym meczem? Czy wszyscy zawodnicy są gotowi do gry, czy są jakieś kontuzje lub wymuszone przerwy?

Aktualnie borykamy się z kilkoma kontuzjami. W ostatnim meczu pucharowym wypadł nam podstawowy stoper Kamil Jaroszuk. Uraz jakiego doznał nie okazał się tak poważny na jaki wyglądał, ale zabraknie go w najbliższym czasie. Od paru miesięcy widoczny jest brak pomocnika Yauheni Shabanova, który zerwał ścięgno Achillesa. Obecnie jest on na końcówce swojej rekonwalescencji i liczymy na jego powrót 22 sierpnia. Ponadto Kamil Kołodziejczyk leczy uraz kolana – mamy nadzieje że szybko wznowi treningi. W meczu nie może wziąć udział nasz nowy nabytek Patryk Melzer, który pauzuje za czerwoną kartkę. Reszta zawodników jest do dyspozycji trenera.

Jaki jest Wasz styl gry na boisku? Czy macie charakterystyczną taktykę czy strategię, którą preferujecie w trakcie meczów?

Generalnie chcemy cieszyć się grą, a gra cieszy kiedy posiada się piłkę. W związku z tym staramy się grać szybko oraz z piłką przy nodze. Mamy przećwiczone dwa ustawienia gry i przeważnie z tych ustawień staramy się korzystać. Oczywiście wszystko zależy też od klasy rywala – staramy się dostosowywać taktykę jeżeli występuje taka konieczność.

Drużyna PRO Warszawa z pewnością ma oddanych kibiców. Jakie macie plany na zacieśnienie relacji z fanami i angażowanie ich w życie klubu?

Trudno wymagać, aby po roku oficjalnych rozgrywek nasi kibice zapełniali trybuny. Na to potrzeba czasu. Niemniej na każdym meczu nasi kibice są zauważalni. W ubiegłym sezonie przy ważniejszych meczach organizowanych zapewnialiśmy poczęstunek w formie grilla, czy też w formie zestawów sushi (tutaj ukłony dla jednego z naszych sponsorów). Na tych wydarzeniach frekwencja kibiców była naprawdę zadowalająca. Naszą społeczność widać również w mediach społecznościowych – nasz Instagram oraz fanpage na facebooku obserwuje pokaźna grupa ludzi. Warto zaznaczyć też fakt, że nasze klubowe szaliki sprzedały się w dużej liczbie.

Współpraca z lokalną społecznością jest często istotnym aspektem dla klubów piłkarskich. Jakie inicjatywy podejmujecie, aby wspierać społeczność lokalną i angażować się w lokalne wydarzenia?

Przede wszystkim to co było wspomniane w poprzednim pytaniu – kilkukrotnie zorganizowaliśmy poczęstunek na naszych meczach gdzie oprócz obejrzenia fajnych zmagań piłkarskich można było zjeść kiełbaskę z grilla, sushi czy wypić orzeźwiające piwo w gorący dzień. W przyszłości na pewno pojawią się kolejne inicjatywy w lokalne wydarzenia, gdyż kierownikiem drużyny jest Radny Dzielnicy Białołęka, co daje nam duże możliwości zaistnienia wśród lokalnej społeczności.

Wiele klubów, zapewne także i PRO Warszawa dużo zawdzięcza swoim partnerom i sponsorom. Kto Was wspiera, w jakim zakresie i w czym to pomaga? Jak osoby chętne związać się z PRO mogą do Was dotrzeć i jak można Was wesprzeć w codziennym działaniu i rozwoju klubu?

Aktualnie klub jest wspierany przez firmę Hypertec Supplements, która dostarcza suplementy diety naszym zawodnikom, pozwalających lepiej przygotować się do rywalizacji. Kolejna to Sushiberry, która wspiera nas między innymi przy organizacji większych wydarzeń, częstując pysznym sushi. Trwają rozmowy jeszcze z innymi lokalnymi firmami. Liczymy na ich wsparcie w najbliższym czasie.

Gdzie można Was znaleźć w sieci?

Przede wszystkim można nas śledzić na mediach społecznościowych do czego gorąco zachęcamy, bo tam zamieszczamy najświeższe informacje: instagram: @ks.prowarszawa oraz Facebook: PRO Warszawa. Postaramy się w najbliższym czasie dokończyć budowę naszej strony internetowej – o tym dowiecie się z wyżej wspomnianych fanpage-ów.

Mecz PRO Warszawa – Ryś Laski po ustaleniach pomiędzy klubami, odbędzie się 16 sierpnia, 18:15 w Laskach. PRO Warszawa będzie gospodarzem. Serdecznie zapraszamy!

Jeżeli chcesz, aby kolejny materiał powstał o Twoim klubie – napisz do nas na adres: tomasz.flakowski@mzpn.pl w tytule wpisując #FutbolLokalnie: Wywiad o (podaj nazwę klubu). Przygotuj wysokiej jakości zdjęcia i zgodę autora na ich udostępnienie. Skorzystaj z możliwości, jakie daje Mazowiecki Związek Piłki Nożnej do promocji Waszego klubu i jego działalności.