15 grudnia 2022

SĘDZIOWIE Z MAZOWSZA POPROWADZĄ FINAŁ MISTRZOSTW ŚWIATA!

Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki oraz Tomasz Kwiatkowski – przynoszą nam wielki powód do dumy. Według najnowszych doniesień z Kataru, sędziowie z Mazowsza poprowadzą Finał Mistrzostw Świata pomiędzy Argentyną a Francją! Brawo! Gratulacje! Jak wyglądała kariera sędziowska 41-letniego Szymona Marciniaka i jego droga do prowadzenia najważniejszego meczu na…

Szymon Marciniak, Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki oraz Tomasz Kwiatkowski – przynoszą nam wielki powód do dumy. Według najnowszych doniesień z Kataru, sędziowie z Mazowsza poprowadzą Finał Mistrzostw Świata pomiędzy Argentyną a Francją! Brawo! Gratulacje!

Jak wyglądała kariera sędziowska 41-letniego Szymona Marciniaka i jego droga do prowadzenia najważniejszego meczu na Świecie?

Karierę arbitra rozpoczął w wieku 21 lat, kończąc kurs sędziowski. Początkowo rolę boiskowego rozjemcy starał się łączyć z amatorską grą w piłkę nożną. Dopiero cztery lata później profesjonalnie zajął się sędziowaniem, rozpoczynając od prowadzenia meczów na najniższych szczeblach rozgrywkowych.

Swój pierwszy mecz w Ekstraklasie poprowadził w 2009 na boisku bełchatowskiego GKS. W 2016 został wyznaczony na głównego arbitra finału Pucharu Polski, a rok później poprowadził spotkanie o Superpuchar.

Jako sędzia międzynarodowy Marciniak zadebiutował w 2011, prowadząc mecz rundy elitarnej podczas Mistrzostw Europy U-17 rozgrywany między Francją a Białorusią. W tym samym roku zadebiutował również w Lidze Europy, sędziując mecz kwalifikacji pomiędzy Aalesunds FK a Ferencvárosi TC.

W kolejnym roku Marciniak poprowadził potyczkę w Lidze Mistrzów, sędziując mecz kwalifikacji FK Ventspils przeciwko Molde FK. W 2012 zadebiutował także w rozgrywkach FIFA, będąc arbitrem meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata 2014 pomiędzy reprezentacją Portugalii i Azerbejdżanu.

W marcu 2015 UEFA poinformowała o nominacji dla Szymona Marciniaka na sędziego głównego Mistrzostwa Europy U-21 2015. Po Młodzieżowych Mistrzostwach Europy Szymon Marciniak znalazł się na liście sędziów Mistrzostw Europy 2016.

W lipcu 2016 został mianowany sędzią technicznym meczu Superpucharu Europy, który odbył się na stadionie Lerkendal Stadion w Trondheim pomiędzy Realem Madryt a Sevillą.

Dwa lata później Marciniak został wyznaczony na sędziego głównego podczas Mistrzostw Świata 2018. Na turnieju finałowym oddelegowany został do dwóch meczów w fazie grupowej.

Po rosyjskim mundialu UEFA poinformowała, iż Marciniak poprowadzi spotkanie o Superpuchar Europy 2018, rozgrywane pomiędzy Realem Madryt a Atlético Madryt.

Teraz pochodzący z Mazowsza Polak ciężką pracą wszedł na sam szczyt. W niedzielę razem ze swoim zespołem posędziuje Finał Mistrzostw Świata!


Jak zostać sędzią?fot. PZPN / Cyfrasport