12 listopada 2019

Siedemdziesięcioletnia „Jodła”

  Klub sportowy w Jedlni Letnisko ma już 70 lat. Fundamenty “Jodły” sięgają wcześniejszego okresu – lat dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to na terenie byłej gminy Gzowice, przy ówczesnej organizacji „Strzelec” powstało kilka sekcji sportowych.  Datę założenia Gminnego Klubu Sportowego „Jodła” przyjęto jednak jako 12 grudnia 1949 roku.

   Wtedy w Jedlni Letnisko powstał Ludowy Zespół Sportowy “Jodła”, jako jeden z pierwszych na terenie ówczesnego województwa kieleckiego, a sama nazwa  miała kojarzyć się z naturalną otuliną rejonu Jedlni Letnisko – Puszczą Kozienicką. Założyciele klubu tworzyli klub sportowy z niczego, bez bazy sportowej i środków finansowych. Wspólnymi siłami mieszkańców wyrównano rozkopany teren byłego boiska piłkarskiego, z ociosanych okrąglaków zrobiono bramki, a każdy piłkarz reperował własnym sumptem otrzymane od „Radomiaka” stare, zdewastowane buty piłkarskie i kupiono za wspólne pieniądze piłkę. Takie było pierwsze wyposażenie drużyny.

   Pięć lat po założeniu klubu oddany został do użytku nowy, wybudowany w znacznej mierze siłami mieszkańców, stadion na Kolonce. Miejscowi sympatycy futbolu postawili sobie za cel awansować do rozgrywek „A” klasy. Upór i determinacja dały pożądany efekt – w 1993 roku, po barażach, uzyskali awans do „A” klasy. Działaczom i kibicom marzył się jednak upragniony awans do wyższej klasy rozgrywek.

   Zarząd LKS „Jodła” jako zadanie priorytetowe uznał remont budynku klubowego i płyty boiska sportowego. Pierwszym krokiem w tym kierunku było uporządkowanie spraw własnościowych terenu, na którym zlokalizowany jest stadion „Jodły”. W 2007 roku teren obiektu sportowego w Kolonce uznany został za mienie gminne, a historycznym wydarzeniem w marcu 2012 roku  była zmiana w nazwie klubu na: Gminny Klub Sportowy „Jodła”. Po sukcesie organizacyjnym przyszedł upragniony sukces sportowy: piłkarska drużyna w piękny stylu wywalczyła upragniony awans do ligi okręgowej. Stadion na Kolonce znów zatętnił życiem, na mecze drużyny zaczęło przychodzić po kilkuset kibiców. Odpowiednia oprawa meczów i atmosfera im towarzysząca  spowodowała, że o fenomenie frekwencji na stadionie „Jodły” mówiło i pisało się w całym regionie; tak jest do dnia dzisiejszego. Sukcesy w tamtym czasie wiążą się nierozłącznie z osoba prezesa Artura Praska.

  Od dwóch lat piłkarze „Jodły” grają na wyremontowanym boisku, a Jubileusz 70-lecia Klubu  zastanie ich na wysokim, trzecim miejscu w radomskiej grupie ligi szczebla wojewódzkiego; to powód do radości całej , rozkochanej w piłce, blisko trzynastotysięcznej społeczności gminy Jedlnia Letnisko.

(js)