27 listopada 2018

Złota jesień młodzieży z Łazienkowskiej

 Zakończyły się jesienne rozgrywki w Centralnych Ligach Juniorów. Najlepiej z naszych drużyn spisała się Legia, która we wszystkich kategoriach wiekowych znalazła się na podium.  

  W Centralnej Lidze Juniorów U-18 rozegrano ostatnią kolejkę w tym roku. Legia Warszawa wygrała na wyjeździe z GKS-em Bełchatów 3:0. Legioniści objęli prowadzenie na początku drugiej połowy po samobójczym trafieniu Jakuba Kozicy. W końcówce bramkarza gospodarzy pokonali jeszcze Łukasz Zjawiński oraz Łukasz Łakomy. Escola Varsovia przegrała na Bemowie z Cracovią 2:3. Gole dla Escoli zdobyli Patryk Cieślak i Filip Laskowski, a dla rywali Krystian Bracik, Patryk Zaucha oraz Michał Rakoczy. Po 17. kolejce w tabeli prowadzi Korona Kielce (38 pkt.), przed Zagłębiem Lubin (32 pkt.). Legia jest trzecia (32 pkt.), a Escola dziewiąta (22 pkt.). Do rozegrania pozostał jeszcze zaległy mecz Górnika Zabrze z Koroną, który odbędzie się 1 grudnia. Kielczanie będą mieli okazję, aby jeszcze powiększyć przewagę nad rywalami. Od rundy wiosennej w rozgrywkach juniorów starszych nastąpi kolejna reorganizacja. Zapleczem CLJ U-18 nie będzie już nasza Ekstraliga, tylko utworzona przez PZPN – Makroregionalna Liga Juniorów U-19. W naszej grupie zagrają po dwie najlepsze drużyny z okręgów: mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Mazowsze reprezentować będą Znicz Pruszków oraz Wisła Płock.

  W Centralnej Lidze Juniorów U-17 odbył się zaległy mecz Olimpii Elbląg z Escolą Varsovia. Nasza drużyna w 12. kolejce, z powodu awarii autokaru nie mogła przyjechać do Elbląga i spotkanie zostało przełożone. Dla walczących o utrzymanie gospodarzy to był bardzo ważny mecz, ponieważ w przypadku zwycięstwa przeskakiwali w tabeli Jagiellonię Białystok i pozostawali na szczeblu centralnym. Elblążanie dzielnie walczyli, ale Escola była lepsza i wygrała 3:2. Dwa gole dla Olimpii strzelił Mateusz Pohlid, a dla Escoli trafiali Aleksander Stawiarz oraz dwukrotnie Kacper Karasek. W tabeli jesieni pierwsze miejsce zajęła Legia (31 pkt.), drugie Escola (30 pkt.), a czwarte Polonia Warszawa (19 pkt.). Nadal nie wiadomo z kim zagra Ursus Warszawa w barażach o awans do CLJ U-17. W rozgrywkach wojewódzkiej ligi juniorów w okręgu łódzkim, najlepszy okazał się Łódzki Klub Sportowy (istniejący obok znanego doskonale ŁKS-u Łódź, który ma już swoją drużynę na tym szczeblu). Jednak inny zespół z Łodzi – UKS SMS złożył w tej kwestii odwołanie do Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. Sprawa przedłuża się i młode Traktorki, mimo że już dwa tygodnie temu zwycięsko zakończyły zmagania w mazowieckiej Ekstralidze to nadal muszą czekać na wyłonienie przeciwnika w walce o awans.

  Zakończyły się także rozgrywki w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W rundzie jesiennej najlepsza okazała się Jagiellonia Białystok, która o trzy punkty wyprzedziła Legię Warszawa. Młodzi piłkarze z Łazienkowskiej w dwóch ostatnich kolejkach mierzyli się w derbowych pojedynkach z lokalnymi rywalami. Najpierw na Tarchominie zremisowali z trzecią w tabeli Escolą 1:1. Prowadzenie legionistom dał Igor Strzałek, a trzy minuty później do remisu doprowadził Patryk Romanowski. Nastepnie Legia na swoim boisku pokonała Polonię 3:0. Bramki dla podopiecznych trenera Rafała Gębarskiego strzelali Adam Dębiński, Wiktor Kamiński oraz Dawid Kiedrowicz. Escola zakończyła rundę na trzecim miejscu ze stratą sześciu punktów do Legii. Nieźle spisała się także Polonia, która zajęła piątą lokatę, ale już na kilka kolejek przed końcem rundy zapewniła sobie utrzymanie na szczeblu centralnym. Ta sztuka nie udała się niestety Varsovii. Stołeczny beniaminek w czternastu meczach odniósł tylko jedno zwycięstwo i zajął ostatnie miejsce w tabeli. Na pewno jednak doświadczenie zdobyte w rywalizacji z lepszymi zespołami zaowocuje już w niedalekiej przyszłości.  Miejsce Varsovii w CLJ U-15 na wiosnę zajmie Delta Warszawa, która po pasjonujących barażach była lepsza w dwumeczu od Widzewa Łódź.

 (mf)