9 stycznia 2021

Janusz Atlas – dziennikarz sportowy

Urodzony 30 stycznia 1949 roku w Warszawie , ukończył wydział prawa UW. Jako dziennikarz publikował m.in. w „Sztandarze Młodych”, „Sportowcu”, „Tempie”, „Przeglądzie Sportowym”, „Meczu” i „Kulisach”. Przez wiele lat był związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”, gdzie do listopada 2008 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego. W 1988 roku Janusz Atlas…

Urodzony 30 stycznia 1949 roku w Warszawie , ukończył wydział prawa UW. Jako dziennikarz publikował m.in. w „Sztandarze Młodych”, „Sportowcu”, „Tempie”, „Przeglądzie Sportowym”, „Meczu” i „Kulisach”. Przez wiele lat był związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”, gdzie do listopada 2008 r. pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

W 1988 roku Janusz Atlas otrzymał nagrodę trzeciego stopnia „Złotego Pióra”, przyznawaną przez Klub Dziennikarzy Sportowych. Jako jedyny w historii polskiego dziennikarstwa sportowego uhonorowany został trzykrotnie piłkarskim Oskarem stacji telewizyjnej Canal Plus. Był autorem kilku książek, związanych nie tylko z tematyką sportową. Zagrał także epizodyczne role w kilku filmach.

Od stycznia 2009 r. działał w strukturach PZPN, gdzie kierował Komisją ds. Mediów. Jesienią 2009 roku, na krótko przed atakiem choroby nowotworowej, został rzecznikiem prasowym związku. Wkrótce zmarł, 3 stycznia 2010 roku. Został pochowany 8 stycznia 2010 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

(js)