12 stycznia 2021

Maciej Śliwowski

  10 stycznia 1967 roku w Warszawie urodził się Maciej Śliwowski – piłkarz i trener.Przygodę z piłką nożną rozpoczął na boisku przy ulicy Radarowej – w Okęciu Warszawa, gdzie występował w latach 1979 – 1985.    W latach osiemdziesiątych w Legii była tak silna konkurencja, że mimo nieprzeciętnych umiejętności nie…

  10 stycznia 1967 roku w Warszawie urodził się Maciej Śliwowski – piłkarz i trener.Przygodę z piłką nożną rozpoczął na boisku przy ulicy Radarowej – w Okęciu Warszawa, gdzie występował w latach 1979 – 1985.

   W latach osiemdziesiątych w Legii była tak silna konkurencja, że mimo nieprzeciętnych umiejętności nie był w stanie dostać się do klubu z Łazienkowskiej. Przeniósł się więc do pierwszoligowej Stali Mielec, a następnie do niemieckiego VfL Bochum. Po powrocie z zagranicy występował w Zagłębiu Lubin.

  Dopiero w 1992 roku trafił do Legii Warszawa. Rozegrał tu 38 spotkań, wykazując się znakomitą skutecznością – zdobył 29 goli. Snajperskie umiejętności Macieja Śliwowskiego dostrzeżono również w Austrii. Kolejne trzy lata spędził w Rapidzie Wiedeń, a potem strzelał bramki także dla Tirolu Innsbruck, Admiry Wacker, SV Ried, FCN St. Pölten i SV Hundsheim. W reprezentacji Polski zagrał dziewięć razy – zadebiutował 5 września 1989 w meczu z Grecją.

   Pracę trenerską także zaczął na Mazowszu. Prowadził Znicz Pruszków, Bzurę Chodaków, Pilicę Białobrzegi oraz Mszczonowiankę, a niedawno, w grudniu 2020 roku, został szkoleniowcem walczącej o awans do III ligi Mławianki Mława (zajmującej po pierwszej rundzie rozgrywek drugie miejsce w tabeli północno-zachodniej grupy IV ligi).

(mf)