14 stycznia 2021

Miroslav Radović

   16 stycznia 1984 w Goraždach (w południowo-wschodniej Bośni i Hercegowinie) urodził się Miroslav Radović – serbski piłkarz, posiadający także obywatelstwa Polski.    Miroslav Radović jest wychowankiem Partizana Belgrad (rozegrał tam 118 spotkań – również w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA). Występował także w młodzieżowej reprezentacji Serbii i Czarnogóry. W…

   16 stycznia 1984 w Goraždach (w południowo-wschodniej Bośni i Hercegowinie) urodził się Miroslav Radović – serbski piłkarz, posiadający także obywatelstwa Polski.

   Miroslav Radović jest wychowankiem Partizana Belgrad (rozegrał tam 118 spotkań – również w Lidze Mistrzów i Pucharze UEFA). Występował także w młodzieżowej reprezentacji Serbii i Czarnogóry. W lipcu 2006 trafił do Legii Warszawa, w której spędził dwanaście lat, stając się jedną z legend stołecznego klubu. To jedna z najważniejszych postaci na Łazienkowskiej. Czterokrotny mistrz Polski i sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski. Obcokrajowiec z największą liczbą meczów nie tylko w Legii, ale i w całej ekstraklasie.. Rozegrał 391 meczów i strzelił 93 bramki. Jest na trzecim miejscu w klasyfikacji wszechczasów, biorącej pod uwagę liczbę wszystkich występów (ligowych oraz pucharowych), za Lucjanem Brychczym i Jackiem Zielińskim, tuż przed Kazimierzem Deyną.

   Grał i zdobywał bramki w Lidze Mistrzów oraz w Lidze Europy. Najbardziej pamiętne były gole Radovicia strzelone w 2016 roku Realowi Madryt (w meczu Ligi Mistrzów zremisowanym ostatecznie 3:3), oraz dwa w spotkaniu ze Spartakiem Moskwa (w 2011 roku także zremisowanym 2:2. Po zwycięstwie w rewanżu 3:2 i wyeliminowaniu Rosjan, Legia po raz pierwszy w historii awansowała wtedy do fazy grupowej Ligi Europy). Kibice do dzisiaj żałują, że cztery lata później nie zagrał w spotkaniu z Ajaksem Amsterdam w 1/16 finału Ligi Europy. Trener Henning Berg nie wstawił go do składu, ponieważ Radović miał wtedy ofertę kontraktu z chińskiego Hebei China Fortune; Serb znalazł się poza kadrą meczową, a legioniści przegrali 0:1. 

    Radović jest laureatem wielu plebiscytów piłkarskich, stanowiąc ważną postać jako kapitan zespołu drużyny z Łazienkowskiej. Niedawno postanowił zakończyć czynna karierę zawodniczą.

(mf)