30 kwietnia 2021

Paweł Wszołek – od K6 do Ł3

30 kwietnia 1992 roku w Tczewie urodził się Paweł Wszołek, utalentowany napastnik lub skrzydłowy.   Przygodę ze sportem w szkole zaczynał od piłki ręcznej, szybko jednak trafił do Wisły Tczew, gdzie zajął się już futbolem, pod okiem trenera Wojciecha Fabicha. Jako nastolatek dwa sezony spędził w Lechii Gdańsk, gdzie szkolił…

30 kwietnia 1992 roku w Tczewie urodził się Paweł Wszołek, utalentowany napastnik lub skrzydłowy.

  Przygodę ze sportem w szkole zaczynał od piłki ręcznej, szybko jednak trafił do Wisły Tczew, gdzie zajął się już futbolem, pod okiem trenera Wojciecha Fabicha. Jako nastolatek dwa sezony spędził w Lechii Gdańsk, gdzie szkolił go także urodzony w Tczewie Lech Kulwicki. Utalentowany napastnik szybko wpadł w oko szkoleniowców młodzieżowych reprezentacji Polski, w Biało-Czerwonych barwach występował w kilku kategoriach wiekowych.

  W 2009 roku trafił do Polonii Warszawa. Po udanych występach w zespole Młodej Ekstraklasy awansował do pierwszej drużyny. W lidze zadebiutował 13 listopada 2010 roku podczas wygranego 3:1 meczu z Ruchem Chorzów. Młody zawodnik Czarnych Koszul dobrą postawą zwrócił na siebie uwagę działaczy Hannoveru 96. Niemcy byli bardzo zainteresowani pozyskaniem piłkarza, jednak Wszołek uznał, że nie jest jeszcze gotowy na grę w Bundeslidze i nie podpisał kontraktu.

  W czerwcu 2013 roku rozwiązał umowę z Polonią (powodem rozstania z ekipą z Konwiktorskiej były półroczne zaległości finansowe względem zawodnika) i związał się z Sampdorią Genua. We włoskiej Serie A po raz pierwszy zagrał 21 września w spotkaniu z Cagliari Calcio. W sierpniu 2015 roku został wypożyczony do Hellas Werona, a rok później do londyńskiego Queens Park Rangers. W angielskim klubie grającym w Championship zadebiutował 13 września 2016 w meczu z Newcastle.

  Od września 2019 roku jest piłkarzem Legii Warszawa, z którą właśnie zdobył drugie mistrzostwo Polski, a z którą po tym sezonie się rozstanie, aby znów kontynuować karierę zagranicą.

    W reprezentacji zadebiutował 12 października 2012 roku w wygranym 1:0 meczu towarzyskim z zespołem Republiki Południowej Afryki. W 2016 roku był w kadrze Biało-Czerwonych przygotowującej się do Mistrzostw Europy we Francji, jednak z wyjazdu na ten turniej wyeliminowała go kontuzja (złamana kość promieniowa lewej ręki z przemieszczeniem, której doznał podczas zgrupowania).

(mf)