1 sierpnia 2021

Roman Hurkowski – piłkarska encyklopedia

Roman Hurkowski urodził sie 2 sierpnia 1949 roku w Warszawie– wybitny dziennikarz sportowy, publicysta, autor książek poświęconych futbolowi. W latach 1974-1976 współpracował z „Przeglądem Sportowym”. Następnie przez blisko27 lat był związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”, w którym w latach 1998-2001 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Współpracował niemal ze wszystkimi gazetami sportowymi i…

Roman Hurkowski urodził sie 2 sierpnia 1949 roku w Warszawie– wybitny dziennikarz sportowy, publicysta, autor książek poświęconych futbolowi.

W latach 1974-1976 współpracował z „Przeglądem Sportowym”. Następnie przez blisko27 lat był związany z tygodnikiem „Piłka Nożna”, w którym w latach 1998-2001 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Współpracował niemal ze wszystkimi gazetami sportowymi i portami internetowymi, a do ostatnich swych dni z periodykiem PZPN „Polska Piłka”.

 Jego książka „Z piłką do Europy”, została uznana za najlepszą sportową książkę 2005 roku. Pisał felietony m.in. dla portalu Reprezentacja.com.pl i e-Boisko.pl, gdzie był redaktorem naczelnym. Pełnił również tę funkcję w serwisie Futbolnet.pl[.

  28 października 1987 roku „wygrał” dla olimpijskiej reprezentacji Polski przegrany 0:2 w Szczecinie mecz z olimpijską drużyną Danii. Znalazł w składzie rywali nieuprawnionego do gry zawodnika i FIFA przyznała polskiej drużynie walkower. Trud Hurka poszedł jednak na marne, kadra Podedwornego była zbyt słaba; na Igrzyska w Seulu pojechali Zachodni Niemcy…

Był chodzącą encyklopedią piłkarstwa, a dzięki swej wiedzy często pomagał selekcjonerom reprezentacji Polski w prowadzeniu banku informacji. Dawni dziennikarze do dziś wspominają jako anegdotę epizod z całonocnego, męczącego powrotu dziennikarzy autokarem bodaj z meczu z Ukrainy. Gdy na przedmieściach Warszawy kierowca utknął w porannym tłoku ulicznym i zaklął: – Cholerny korek!, drzemiący za nim Hurek wyrecytował:

„ Wiesław Korek, obrońca Odra Opole, 135 meczów i 17 bramek” i zamknął oczy do dalszej drzemki.

     „Hurek” zamknął oczy na zawsze po przewlekłej chorobie serca 14 grudnia 2010 roku, uszczuplając wspaniałą generację dziennikarzy tego pokolenia; został pochowany na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

(js)