27 stycznia 2021

Wojciech Szala – twardziel czy brutal?

Wojciech Szala – urodzony 27 stycznia 1976 roku piłkarz, występujący na pozycji obrońcy.  Wojciech Szala jest wychowankiem katowickiego GKS. Latem 2001, będąc uznawanym za jednego z wyróżniających się graczy ligi polskiej na pozycji ofensywnie grającego prawego obrońcy, został ściągnięty do Legii Warszawa.     Debiut w barwach Legii nastąpił 3…

Wojciech Szala – urodzony 27 stycznia 1976 roku piłkarz, występujący na pozycji obrońcy.

 Wojciech Szala jest wychowankiem katowickiego GKS. Latem 2001, będąc uznawanym za jednego z wyróżniających się graczy ligi polskiej na pozycji ofensywnie grającego prawego obrońcy, został ściągnięty do Legii Warszawa.

    Debiut w barwach Legii nastąpił 3 sierpnia 2001 i przypadł na mecz:  Ruch Chorzów– Legia Warszawa (0:4). W sezonie 2001/02 wywalczył z Legią mistrzostwo Polski oraz Puchar Ligi. „Szalgado”, jak gp nazywano na wzór piłkarza Realu Madryt, przez dziesięć lat nie stracił miejsca w pierwszej drużynie u kolejnych trenerów Legii: Dragomira Okuki, Jacka Zielińskiego, Dariusza Wdowczyka czy Jana Urbana. Zmieniało się tylko jego miejsce w obronie i bez wątpienia to głównie jego zasługa, że Legia była najrzadziej tracącym gole zespołem w pierwszej lidze polskiej. W 2008 Szala zostałó kapitanem stołecznej drużyny.

    Wojciech Szala wyróżniał się na boisku twardą i nieustępliwą grą, mimo to nie był w czołówce graczy, zbierających żółte czy czerwone kartki. W sezonie 2003/2004 rozegrał łącznie 27 meczów, nie otrzymując w nich choćby jednej żółtej kartki, choć traktowanie przeciwnika z tzw. łokcia nie było mu obce.

    Dziesięć lat występów na Łazienkowskiej, podczas których w 169 meczach zdobywał dwa tytuły mistrza Polski (2002 i 2006), Puchar Polski, Puchar Ligi i Superpuchar to trofea, które uzasadniają jego miejsce w galerii mazowieckich piłkarzy Stulecia.

(js)