9 stycznia 2021

Dawny futbol Warszawy i Mazowsza czyli historia pod batutą MZPN

Gdy Mazowiecki Związek Piłki Nożnej obchodzi swoje stulecie, zobowiązuje to do stosownych życzeń i zarazem inspiruje do historycznego podsumowania. Przecież tak długa historia nakłada na nas obowiązek dbania o własne dzieje i wzywa do porządkowania piłkarskich zdarzeń, rozgrywajacych się przed laty na stadionach stolicy i Mazowsza. Pracy przed nami wiele,…

Gdy Mazowiecki Związek Piłki Nożnej obchodzi swoje stulecie, zobowiązuje to do stosownych życzeń i zarazem inspiruje do historycznego podsumowania. Przecież tak długa historia nakłada na nas obowiązek dbania o własne dzieje i wzywa do porządkowania piłkarskich zdarzeń, rozgrywajacych się przed laty na stadionach stolicy i Mazowsza.

Pracy przed nami wiele, a jej celem jest próba znalezienia odpowiedzi na wiele historycznych pytań. Ile tysięcy meczów zorganizował Związek, ile turniejów? Jakie to piłkarskie asy przewinęły się przez mazowieckie boiska, ile związek zrzeszał klubów? Jacy ludzie tworzyli zręby tej dyscypliny i czy o wszystkich pamiętamy?

Nawet pytanie o datę powołania Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej w 1921 r. nie znalazło jeszcze przekonywującej odpowiedzi. Kiedy faktycznie rozpoczęła się piłkarska historia naszego regionu, bo towarzyszą temu  różne okoliczności, przede wszystkim polityczne.

Pierwszy mecz reprezentacji Warszawy odbył się w 1920 roku, a PZPN rejestrował warszawskich piłkarzy już wówczas, kiedy armie Piłsudskiego zdobywały Kijów. Nie bez przyczyny w 1925 r. ówczesny WOZPN obchodził pierwszy jubileusz – swoje 5 lecie istnienia, przypominając wszystkim zrzeszonym, że został powołany  … 1 maja 1920 r!

Wydaje się, że pomocą w odnalezieniu odpowiedzi na tego rodzaju pytania może być nasza Kronika Stulecia, gdzie autorzy sukcesywnie zamieszczać będą artykuły historyczne.W założeniu ma powstać z tego swoista encyklopedia piłkarska Mazowsza i w tym miejscu bardzo liczymy zarówno na lokalnych działaczy czy kibiców, jak i na historyków sportu.

Chcielibyśmy nawiązać kontakt z instytucjami zajmującymi się historią ziem mazowieckich, skorzystać ze zbiorów klubowych izb pamięci i być może z zasobów archiwalnych Muzeum Sportu i Turystyki, na którego pomoc także liczymy.

Zachęcamy zatem do współpracy, która posłuży historii naszego piłkarstwa.

Robert Gawkowski