Gwardia w ekstraklasie
W 1953 roku do grającej w ekstraklasie Legii dołączyła Gwardia Warszawa (po wygraniu barażów z OWKS-em Bydgoszcz (1:1 i 2:0). Gwardziści mieli na tyle mocny skład, że od razu stali się jedną z najlepszych drużyn w I lidze (w zespole prowadzonym przez trenera Edwarda Brzozowskiego grali wówczas tak znakomici piłkarze…
W 1953 roku do grającej w ekstraklasie Legii dołączyła Gwardia Warszawa (po wygraniu barażów z OWKS-em Bydgoszcz (1:1 i 2:0).
Gwardziści mieli na tyle mocny skład, że od razu stali się jedną z najlepszych drużyn w I lidze (w zespole prowadzonym przez trenera Edwarda Brzozowskiego grali wówczas tak znakomici piłkarze jak: Stanisław Hachorek, Tomasz Stefaniszyn, Edmund Zientara czy Krzysztof Baszkiewicz). Niestety w poprzednim sezonie do drugiej ligi spadła Polonia, która na powrót do grona najlepszych drużyn w naszym kraju będzie czekała aż… 41 lat.
W 1953 roku zainaugurowano też rozgrywki w III lidze. Po zmniejszeniu drugiej ligi z 40 do 14 zespołów, utworzono nowy – dodatkowy szczebel. Trzecioligowcy rywalizowali w ośmiu grupach, a ich zwycięzcy walczyli w dwustopniowych barażach o awans na zaplecze ekstraklasy. Najsłabsze zespoły z trzeciego frontu spadały do A klasy. W grupie warszawsko-białostocko-olsztyńskiej III ligi zwyciężyła Gwardia Białystok, wyprzedzając zdegradowaną z II ligi Unię/Bzurę Chodaków. Trzecie miejsce zajął Kolejarz/Znicz Pruszków, czwarte Stal/Okęcie Warszawa, szóste Budowlani/Skra Warszawa, a ósme Kolejarz/Huragan Wołomin.
Rozgrywki A klasy na Mazowszu nadal podzielone były na miejskie i terenowe. W stolicy najlepsze okazały się rezerwy Lotnika, które wyprzedziły Gwardię II i Stal PZO. Dalej sklasyfikowano Ogniwo/Świt Warszawa, Kolejarza/Dąb Jelonki, Kolejarza/Polonię II, Spójnię/Marymont II, CWKS/Legię II, Ogniwo/Spartę, Stal/Okęcie, Unię Warszawa oraz Budowlanych/Skrę II. W terenie wygrał Włókniarz/Żyrardowianka przed Stalą/Ursusem i Spójnią/Błonianką Błonie. Na kolejnych miejscach były: LZS/Mazur Karczew, Kolejarz/OKS Otwock, Włókniarz/Jedwabnik Milanówek, Gwardia/Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Kolejarz/Ruch Piaseczno, WKS Kadra Rembertów i Ogniwo/Wisła Płock.
W barażach o awans do III ligi zagrały Stal PZO Warszawa, Włókniarz/Żyrardowianka, Ogniwo/Świt oraz Stal/Ursus, które rywalizowały z ekipami: Kolejarza/Mazura Ełk, Kolejarza/Sokoła Ostróda, Gwardii Kętrzyn oraz Budowlanych/Sokoła Sokółka. Awansowały Stal PZO oraz Ogniwo/Świt Warszawa. W grudniu 1953 roku przy Alei Zielenieckiej, na dawnym wysypisku gruzów, rozpoczęto prace przygotowawcze przed budową wielkiego obiektu sportowego – Stadionu Dziesięciolecia.
(mf)