2 czerwca 2021

Legia mistrz!

 Najważniejszym wydarzeniem 1955 roku, nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju, było pierwsze mistrzostwo Polski zdobyte przez CWKS/Legię Warszawa. Oprócz tego legioniści sięgnęli także po Puchar Polski, pokonując w finale tych rozgrywek Budowlanych/Lechię Gdańsk 5:0. Za zwycięstwo w tym meczu każdy z zawodników dostał… zegarek.   Zespół trenowany…

 Najważniejszym wydarzeniem 1955 roku, nie tylko na Mazowszu, ale i w całym kraju, było pierwsze mistrzostwo Polski zdobyte przez CWKS/Legię Warszawa.

Oprócz tego legioniści sięgnęli także po Puchar Polski, pokonując w finale tych rozgrywek Budowlanych/Lechię Gdańsk 5:0. Za zwycięstwo w tym meczu każdy z zawodników dostał… zegarek.

  Zespół trenowany wówczas przez Węgra Jánosa Steinera zdobył pierwszy dublet w historii polskiej piłki nożnej, mając w składzie m.in.: Lucjana Brychczego, Edwarda Szymkowiaka, Ernesta Pohla, Henryka Kempnego, Edmunda Kowala, Andrzeja Cehelika, Longina Janeczka czy Jerzego Woźniaka. Nieźle spisali się też piłkarze Gwardii Warszawa, zajmując czwarte miejsce w ekstraklasie.

  Gwardia była pierwszą polską drużyną, która wystartowała w oficjalnych rozgrywkach UEFA. Gwardziści zagrali w Pucharze Mistrzów, mimo że nie byli najlepsi w kraju. Uznano jednak, że mistrz Polski z 1954 roku – Ogniwo/Polonia Bytom, nie prezentuje odpowiednio wysokiej formy i zgłoszono warszawski klub. Po obiecującym remisie w Sztokholmie z Djurgardens 0:0, w rewanżu Gwardia przegrała niestety 1:4. Na pocieszenie naszej drużynie został pierwszy w historii gol zdobyty w europejskich pucharach przez Krzysztofa Baszkiewicza.

  Po zarządzeniu wydanym przez przewodniczącego GKKF – o możliwości przybierania odrębnych nazw przez koła sportowe, jednym z pierwszych klubów które skorzystały z tego przywileju (w 1956 roku) była Polonia Warszawa. W ślad za nią poszły wkrótce inne (najpóźniej – dopiero na przełomie 1957/58 roku nazwy zmieniły kluby wojskowe i gwardyjskie).

(mf)