12 stycznia 2021

Piłka powstała z legionów

   W pierwszej dekadzie XX stulecia, w okolicach Maniewicz na Wołyniu, powstała drużyna piłkarska Legionów Polskich. Młodzi żołnierze, pochodzący przeważnie z południa Polski (głównie z okolic Krakowa i Lwowa), już na wiele lat przed wybuchem I wojny światowej uprawiali tam sport i grali w piłkę nożną. Pierwsze treningi drużyna rozpoczęła wiosną…

   W pierwszej dekadzie XX stulecia, w okolicach Maniewicz na Wołyniu, powstała drużyna piłkarska Legionów Polskich. Młodzi żołnierze, pochodzący przeważnie z południa Polski (głównie z okolic Krakowa i Lwowa), już na wiele lat przed wybuchem I wojny światowej uprawiali tam sport i grali w piłkę nożną.

Pierwsze treningi drużyna rozpoczęła wiosną 1915 roku w Piotrkowie na Wołyniu, natomiast między 5 a 15 marca 1916, na wniosek chorążego Zygmunta Wasseraba (przedwojennego piłkarza klubu Pogoń Stryj) – w kancelarii kompanii sztabowej Komendy Legionów Polskich w Kostiuchnówce (niedaleko Maniewicz) doszło do założenia klubu piłkarskiego. Prezesem mianowano chorążego Władysława Groelego, a z inicjatywy plutonowego Stanisława Mielecha nadano mu nazwę „Drużyna Sportowa Legia” (innymi propozycjami były: „Drużyna Komendy Legionów” oraz „Styr”). Przyjęto biało-czarne barwy i herb ukazujący białą literę „L” (symbol Legionów) na czarnej tarczy.

  W lipcu 1916, w związku z ofensywą Armii Imperium Rosyjskiego dowodzonej przez generała Aleksieja Brusiłowa, Legiony zaczęły wycofywać się na zachód, a klub przeniósł się do Warszawy. Pierwszy mecz, w którym rywalem Legii była Polonia Warszawa, odbył się 29 kwietnia 1917 roku na Agrykoli. Spotkanie to zakończyło się remisem 1:1.