22 stycznia 2021

Polonii lata dwudzieste

W latach 1921-1926 rozgrywki piłkarskie odbywały się w okręgach, których mistrzowie rywalizowali następnie w turniejach finałowych.    W roku 1921 przeprowadzono pierwsze w historii oficjalne mistrzostwa Warszawy. Wygrała je Polonia przed Koroną i WKS-em Warszawa. Piłkarze Czarnych Koszul znakomicie spisali się też w rozgrywanym od sierpnia do października turnieju finałowym…

W latach 1921-1926 rozgrywki piłkarskie odbywały się w okręgach, których mistrzowie rywalizowali następnie w turniejach finałowych.

   W roku 1921 przeprowadzono pierwsze w historii oficjalne mistrzostwa Warszawy. Wygrała je Polonia przed Koroną i WKS-em Warszawa. Piłkarze Czarnych Koszul znakomicie spisali się też w rozgrywanym od sierpnia do października turnieju finałowym mistrzostw Polski. Wygrali w Łodzi z ŁKS-em aż 6:1, a z Wartą w Poznaniu oraz Pogonią we Lwowie po 1:0. W meczach wyjazdowych ponieśli tylko jedną porażkę ulegając Cracovii 0:3. U siebie stołeczni piłkarze spisywali się nieco słabiej, przegrywając 1:2 z Cracovią oraz 2:3 z Wartą, ale z Pogonią Lwów oraz ŁKS-em Łódź wygrali po 1:0 i ostatecznie Polonia Warszawa została pierwszym wicemistrzem Polski. Mistrzostwo wywalczyła Cracovia, a tytuł króla strzelców zawodnik Pasów – Józef Kałuża, który w 8 meczach strzelił 9 goli. Czarne Koszule reprezentowały też Warszawę w rozgrywkach na szczeblu centralnym w latach 1922. W 1923 roku Polonia zajęła trzecie miejsce.  W roku 1924 ze względu na start reprezentacji w turnieju olimpijskim w Paryżu, mistrzostw Polski nie rozgrywano. Polonia z najlepszymi drużynami w kraju rywalizowała też w roku 1925, a w 1926 ponownie sięgnęła po wicemistrzostwo.

 (mf)