Poprawianie historii
W 1946 roku zorganizowano jubileusz 25-lecia Warszawskiego OZPN. Dlaczego, skoro datę organizacyjnych podwalin mazowieckiej piłki przyjęto o rok wcześniej…? Rok 1920 kojarzył się jednoznacznie – była to rocznica Cudu nad Wisłą i pokonania bolszewików. Dla komunistycznych władz naszego państwa, wszystko co kojarzyło się z tą datą było nie do…
W 1946 roku zorganizowano jubileusz 25-lecia Warszawskiego OZPN. Dlaczego, skoro datę organizacyjnych podwalin mazowieckiej piłki przyjęto o rok wcześniej…?
Rok 1920 kojarzył się jednoznacznie – była to rocznica Cudu nad Wisłą i pokonania bolszewików. Dla komunistycznych władz naszego państwa, wszystko co kojarzyło się z tą datą było nie do przyjęcia. Powszechnie zmieniano i pisano wtedy historię na nowo, postanowiono więc „poprawić” też rok powstania okręgu warszawskiego na 1921.
Rozgrywki rozpoczął wiosenny turniej o puchar WOZPN – ufundowany przez sławnych warszawskich jubilerów: Stanisława Smolarka i Stanisława Syrzyckiego, który wygrała Legia pokonując w finale Radomiaka 7:1. Legioniści (16 lutego 1946 roku, I Wojskowy Klub Sportowy przemianowany został już na WKS Legia Warszawa) rozegrali też interesujące mecze ze szwedzką Kamraterną Norrköping oraz z radzieckim Torpedo – oba zremisowane 1:1.
Niespodziewanie do rozgrywek mistrzowskich nie dopuszczono Polonii Warszawa, którą po fuzji z Warszawianką potraktowano jako nowy klub. Drużynie nakazano grę w C klasie, jednak po interwencji… Legii (dowodzonej przez generała Karola Rudolfa), Czarne Koszule dołączone zostały do rywalizacji. Zespoły podzielono na dwie grupy: Polonia, Legia, Jedność Żabieniec, Bzura Chodaków, Ruch Piaseczno oraz Mirków Jeziorna grały w grupie A, natomiast Grochów, Syrena, Marymont, ZWM Mokotów, Znicz Pruszków, Pogoń Grodzisk i Żyrardowianka w grupie B.
W finale Polonia spotkała się z Grochowem. W pierwszym meczu Czarne Koszule wygrały 2:0, w drugim lepsi byli piłkarze z Grochowa, zwyciężając 1:0 i do wyłonienia mistrza potrzebne było trzecie spotkanie. Polonia okazała się w nim zdecydowanie lepsza i po bramkach zdobytych przez Tadeusza Świcarza, Jerzego Szularza, Władysława Szczepaniaka oraz dwóch trafieniach Antoniego Wołosza wygrała 5:1. W sumie w rozgrywkach prowadzonych przez WOZPN udział wzięło 66 drużyn (oraz 12 zespołów juniorów).
(mf)