11 czerwca 2021

Porażka Warszawy na otwarcie

 Podczas uroczystego otwarcia Stadionu Dziesięciolecia – 22 lipca 1955 (po zaledwie jedenastu miesiącach budowy), rozegrano towarzyski mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Warszawy i Stalinogrodu (tak nazywały się Katowice od 7 marca 1953 do 21 października 1956 roku), zakończony niestety porażką stołecznych piłkarzy 1:2.    W drugiej lidze nadal grał Marymont nazywany…

 Podczas uroczystego otwarcia Stadionu Dziesięciolecia – 22 lipca 1955 (po zaledwie jedenastu miesiącach budowy), rozegrano towarzyski mecz piłkarski pomiędzy reprezentacjami Warszawy i Stalinogrodu (tak nazywały się Katowice od 7 marca 1953 do 21 października 1956 roku), zakończony niestety porażką stołecznych piłkarzy 1:2.

   W drugiej lidze nadal grał Marymont nazywany już teraz nie Spójnią, a Spartą (zmiana nazwy nastąpiła po połączeniu dwóch Zrzeszeń Sportowych: Ogniwa i Spójni). Zawodnicy z Marymontu zajęli dziewiąte miejsce w stawce czternastu drużyn, grając już na oddanym w 1955 roku do użytku, bardzo efektownym stadionie przy ulicy Potockiej, wyróżniającym się najlepszą (jak twierdzili sami piłkarze) murawą w stolicy.

  Trzecią ligę wygrała Unia/Bzura Chodaków, przed Kolejarzem/Polonią Warszawa – rok wcześniej zdegradowanym z II ligi. Dobrze spisały się też inne „kolejarskie” ekipy: Kolejarz/Znicz Pruszków był czwarty, a Kolejarz/Huragan Wołomin piąty. Następne miejsca przypadły AZS-owi AWF Warszawa, Stali/Okęciu Warszawa, Kolejarzowi/Ruchowi Piaseczno i Stali PZO Warszawa.  Unia/Bzura Chodaków dobrze rozpoczęła rywalizację w finałowym turnieju eliminacyjnym o awans do drugiej ligi, wyprzedzając LZS Podlesiankę Katowice i Kolejarza/Gedanię Gdańsk, ustępując tylko Sparcie Lubań Śląski. Jednak w decydującym meczu ekipa spod Sochaczewa przegrała ze Stalą Mielec 1:3. W rywalizacji lokalnej, rozgrywki wciąż toczyły się w dwóch grupach. Start Wilanów triumfował w stolicy, a Jedwabnik/Włókniarz Milanówek w terenie.

(mf)