26 maja 2021

Pucharowa rewelacja

W 1952 roku ze względu na przygotowania kadrowiczów do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, w pierwszej lidze nie rozegrano rundy wiosennej, a jesienna odbyła się w przyspieszonym tempie (grano w dwóch grupach po 6 zespołów). Ofiarą takiego regulaminu został Kolejarz/Polonia Warszawa. Czarne Koszule zajęły ostatnią – szóstą lokatę…

W 1952 roku ze względu na przygotowania kadrowiczów do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach, w pierwszej lidze nie rozegrano rundy wiosennej, a jesienna odbyła się w przyspieszonym tempie (grano w dwóch grupach po 6 zespołów). Ofiarą takiego regulaminu został Kolejarz/Polonia Warszawa. Czarne Koszule zajęły ostatnią – szóstą lokatę i spadły do II ligi. Gorycz degradacji osłodził im triumf w Pucharze Polski.

Rewelacją tych rozgrywek w tym sezonie były… A klasowe (czyli grające na trzecim szczeblu) rezerwy CWKS-u/Legii Warszawa, które dotarły aż do finału! Pierwszy raz o Puchar Polski zagrano w latach 1925-1926, ale była to jedyna edycja w okresie międzywojennym. Pucharowe zmagania wznowiono w latach 1950-1951, a w 1952 roku w finale spotkały się dwa stołeczne zespoły: CWKS/Legia 1b i Kolejarz/Polonia Warszawa.

W 1/16 finału Czarne Koszule mierzyły się na swoim boisku z Górnikiem Radlin. Mimo że rywale prowadzili już 3:0, to naszym piłkarzom udało się odwrócić losy spotkania. W 55. minucie Marian Łącz wykorzystał rzut karny i poderwał drużynę do walki. Kontaktową bramkę zdobył Jerzy Szularz, do remisu doprowadził Zdzisław Wesołowski, a zwycięskiego gola zdobył Antoni Wołosz i mecz zakończył się wynikiem 4:3 dla drużyny z Konwiktorskiej! Na tym etapie z rozgrywek odpadł CWKS/Legia Warszawa. Piłkarze z Łazienkowskiej przegrali na wyjeździe z Budowlanymi/Lechią Gdańsk 0:3. Do kolejnej rundy awansował za to zespół rezerw CWKS-u, pokonując na wyjeździe Górnika Zabrze 2:1. W ćwierćfinałach Kolejarz pokonał Ogniwo/Polonię Bytom 4:2, a CWKS/Legia 1b sensacyjnie wyeliminował ubiegłorocznego triumfatora Unię/Ruch Chorzów, wygrywając 2:1.

Półfinały rozegrano 7 grudnia. W trudnych warunkach atmosferycznych, na zmrożonym boisku w Łodzi, Kolejarz/Polonia pokonał Górnika/Szombierki Bytom 3:1, natomiast we Wrocławiu, drugi zespół CWKS-u/Legii, po 90 minutach oraz dwóch dogrywkach wciąż remisował 0:0 z Gwardią/Wisłą Kraków. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebny był kolejny mecz. Legioniści wygrali 1:0, a decydującego gola, fantastycznym strzałem z dystansu zdobył Teodor Wieczorek. Finał rozegrano dopiero 21 grudnia. Piłkarze Kolejarza/Polonii Warszawa, na Stadionie Wojska Polskiego, pokonali rezerwy CWKS-u/Legii 1:0. Bramkę dla Czarnych Koszul (grających w bordowych barwach Kolejarza) strzelił Zdzisław Wesołowski.