7 czerwca 2021

Święto Narodowe

8 czerwca 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się mistrzostwa Europy.    Komitet Wykonawczy UEFA na posiedzeniu w Cardiff 18 kwietnia 2007 roku przyznał Polsce i Ukrainie prawo organizacji XIV Mistrzostw Europy. Wiązało się to z budową w naszym kraju trzech nowych stadionów (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i gruntowną…

8 czerwca 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się mistrzostwa Europy.

Komitet Wykonawczy UEFA na posiedzeniu w Cardiff 18 kwietnia 2007 roku przyznał Polsce i Ukrainie prawo organizacji XIV Mistrzostw Europy. Wiązało się to z budową w naszym kraju trzech nowych stadionów (Warszawa, Gdańsk, Wrocław) i gruntowną przebudową jednego (Poznań).

Po dyskusjach na temat lokalizacji areny w Warszawie (proponowano budowę m.in. na Białołęce, na Służewcu, w Nadarzynie, na Łuku Siekierkowskim, w Wesołej) wygrała koncepcja wzniesienia obiektu na miejscu niszczejącego Stadionu Dziesięciolecia.

Kamień węgielny wmurowano 7 października 2009 roku, kiedy budowa już trwała. Zakończono ją na początku roku 2012. 28 lutego rozegrano pierwszy mecz, Polska – Portugalia 0:0. 17 kwietnia, towarzyskie spotkanie Legia – FC Sevilla 0:2.

8 czerwca 2012, po ceremonii otwarcia Euro na boisko wyszły reprezentacje Polski i Grecji. Początkowo wszystko szło jak należy. W 17. minucie Jakub Błaszczykowski dośrodkował z prawego skrzydła, a Robert Lewandowski strzelił głową swoją pierwszą bramkę na tym stadionie. Los nam sprzyjał, bo w 44. minucie stoper Sokratis Papastathopoulos otrzymał czerwoną kartkę. Wcześniej po kontuzji zszedł Avram Papadopoulos więc na drugą połowę Grecy wychodzili bez dwóch podstawowych środkowych obrońców, w dziesiątkę i ze stratą gola.

Komfortowa sytuacja chyba uśpiła Polaków. W 50. minucie Grecy wyrównali. W 69. Wojciech Szczęsny sfaulował rywala, dostał czerwoną kartkę, ale karnego szczęśliwie obronił Przemysław Tytoń. Franciszek Smuda jakby usnął na ławce. Nie przeprowadził żadnej zmiany, Polacy stracili rezon i dobrze, że utrzymali remis.

Drugi mecz, z Rosją, także zakończył się remisem 1:1. Rosjanie prowadzili, a wyrównującą bramkę strzelił Błaszczykowski.

Podczas Euro 2012 na Stadionie Narodowym rozegrano pięć meczów. Oprócz tych z udziałem Polaków także Grecja – Rosja 1:0, ćwierćfinał Czechy – Portugalia 0:1 (bramka Cristiano Ronaldo) oraz półfinał Niemcy – Włochy 1:2 (dwie bramki Mario Balotellego, jedna Mesuta Oezila). Pierwszym zawodnikiem Legii, który strzelił na SN bramkę dla reprezentacji był Jakub Kosecki (marzec 2013, z San Marino 5:0).

Od roku 2012 do 2019 reprezentacja Polski rozegrała na Stadionie Narodowym 27 meczów międzypaństwowych. O jeden więcej niż na Stadionie Dziesięciolecia w ciągu 26 lat (1956-1983).