9 stycznia 2021

WOZPN

Po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy życie powoli wracało do normalności znowu zaczęto interesować i zajmować się sportem. Po prawie dwóch latach przygotowań, udało się wreszcie doprowadzić do powstania Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wprawdzie WOZPN powstał już w maju 1920 roku, ale wybuch wojny z bolszewikami przerwał jego działalność i za…

Po wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy życie powoli wracało do normalności znowu zaczęto interesować i zajmować się sportem.

Po prawie dwóch latach przygotowań, udało się wreszcie doprowadzić do powstania Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Wprawdzie WOZPN powstał już w maju 1920 roku, ale wybuch wojny z bolszewikami przerwał jego działalność i za datę inauguracji przyjmuje się zebranie założycielskie, które odbyło się w mieszkaniu Andrzeja Przeworskiego – inżyniera, absolwenta Politechniki Warszawskiej.

W listopadzie 1921 roku wzięli w nim udział działacze najważniejszych stołecznych klubów: Polonii, Korony i WKS-u, ale także i tych mniejszych jak: Warszawianka, Makabi oraz AZS, również zainteresowanych utworzeniem oficjalnych rozgrywek i stworzeniem silnego ośrodka na piłkarskiej mapie Polski.

Zebraniu przewodniczył Stanisław Polakiewicz, a prezesem w WOZPN-u wybrano kapitana Jana Wanickiego z WKS-u Warszawa. W skład zarządu weszli także Jerzy Grabowski i Marian Strzelecki z Polonii oraz Jan Walczak z Warszawianki.

(mf)