27 czerwca 2018

50 lat Wkry Żuromin

   Jesienią 1968 roku Walne Zebranie członków Ludowych Zespołów Sportowych w Żurominie podjęło jednomyślnie uchwałę o powołaniu klubu sportowego pod nazwą "Wkra" w Żurominie. Pierwszym prezesem LZS Wkra został Zygmunt Staniszewski, wiceprezesami wybrano Wojciecha Ronowicza i Eugeniusza Chrzanowskiego a gospodarzem był Bronisław Chrzanowski.  

   Różne były przez ten czas klubowego losu koleje. Największe sukcesy Wkra Żuromin święciła w latach dziewięćdziesiątych, zdobywając puchar Polski na szczeblu OZPN Ciechanów – to był rok 1997; wtedy to klub osiągnął najwyższy, jak dotąd, poziom ligowych rozgrywek, kiedy to wygrał czwartoligowe zmagania i awansował na poziom centralny – do III ligi. W tamtym sezonie (1997/98) „zielono-czerwoni” rywalizowali m.in. z Jagiellonią Białystok, Legią II Warszawa, Wigrami Suwałki czy Gwardią Warszawa. Wkra zajęła w tym sezonie 13 miejsce w lidze i w związku z reorganizacją rozgrywek spadła z ligi.

  Długo potem Wkra była jeszcze (bez sukcesu) finalistą pucharu Polski Okręgu COOZPN w sezonach 2011/12 i 2016/17, aż przyszedł bieżący sezon rozgrywek w lidze okręgowej Ciechanowsko-Ostrołęckiego OZPN.

W 30 meczach Wkra zdobyła aż 83 punkty, które dało 27 zwycięstw i dwa remisy, przy jednej tylko porażce (30 marca w wyjazdowym, zaciętym meczu z Makowianką 3:4). Ogromna przewaga w tabeli podopiecznych trenera Macieja Grzybowskiego na koniec sezonu; aż 12 punktów nad kolejną Nadnarwianką Pułtusk i bilans bramkowy 144:36 to wynik zaiste imponujący.

   Jubileusz Wkry będzie zatem podkreślony pięknym akcentem, prezesowi Mariuszowi Kawczyńskiemu, piłkarzom, trenerom, działaczom i sympatykom żuromińskiego klubu życzymy dalszych sukcesów na kolejne 50-lecie!

(js)