29 sierpnia 2017

75 lat LKS Mazur Karczew

Mazur Karczew to klub z tradycjami. Dawniej skupiający różne sekcje sportowe, obecnie jedynie sekcję piłki nożnej.

  Powstanie klubu datowane jest na rok 1942, co stanowi swoisty ewenement w skali kraju, mimo wojny bowiem tutejsi piłkarze grali „w podziemiu”, ryzykując więzieniem, a nawet życiem. W samym środku okupacji powołano do życia Amatorski Klub Sportowy AKS-42 Karczew i najtragiczniejszym faktem u zarania jego historii były aresztowania, zorganizowane przez Niemców w Karczewie w 1943 roku, tuż po meczu AKS-42 Karczew – Fala Grochów Warszawa.
   Zaraz po wojnie klub z Karczewa wznowił rozgrywki ligowe i stopniowo piął się w hierarchii ligowej z klasy B aż do III Ligi. Na ten  szczebel w hierarchii ligowej, najwyższy jak dotąd,  na którym grał Mazur, bo tak nazywa się klub od 1957 roku, wspiął się właśnie w tamtym sezonie i przebywał tam do 1963 roku (w 1959 roku klub zajął najwyższe w historii 4 miejsce w trzeciej lidze); potem jeszcze jeden sezon 1969/70, a ostatnio 1996/97-1997/98.
  O Mazurze Karczew Polska usłyszała jednak przede wszystkim z okazji innych rozgrywek piłkarskich – rozgrywek Pucharu Polski. W roku 1963 piłkarze wypłynęli na krajową arenę, zostawiając w polu pokonanych takie zespoły jak: Lubliniankę, Karkonosze Jelenia Góra, a przede wszystkim I-ligowy Ruch Chorzów! Dzięki zwycięstwu nad chorzowianami 1-0, Mazur dotarł do 1/8 Finału Pucharu Polski. W roku 1970 był bliski powtórzenia tego sukcesu, ale po zwycięstwie nad Cracovią, w 1/16 finału przegrał po dogrywce z I-ligową Stalą Rzeszów.

  75-lecie każdego klubu sportowego to w każdej lokalnej społeczności duże wydarzenie; podobnie  rzecz ma się w tej 10-tysięcznej miejscowości w powiecie otwockim, która sama za rok święcić będzie 470 lat od założenia grodu przez ród Karczwskich.

Dlatego też niewątpliwą atrakcją sobotnich obchodów jubileuszowych będzie mecz piłkarzy Mazura z zespołem mistrza Polski, Legią Warszawą, który winien 2 września br.  wypełnić trybuny stadionu przy ulicy Trzaskowskich. 

  Serdeczne gratulacje!

(js)