18 lipca 2023

Awans jest czymś wyjątkowym! (…) To wyróżnienie dało mi dodatkowego kopa – wywiad z Julianem Świątkiem, MVP sezonu 2022/2023 forBET IV ligi

Jego drużyna rzutem na taśmę wyprzedziła faworyzowaną Mazovię i awansowała do III ligi, a on sam głosami kibiców mazowieckiego futbolu wybrany został najlepszym zawodnikiem sezonu forBET IV ligi. Mowa oczywiście o Julianie Świątku, piłkarzu Victorii Sulejówek, która jest już na ostatnim etapie przygotowań przed startem rozgrywek upragnionej III ligi. Jak ocenia miniony sezon i szansę w tym nadchodzącym? Jakie ma rady dla młodych zawodników oraz co dla niego znaczy otrzymane wyróżnienie? Tego dowiecie się z naszego wywiadu - zapraszamy do lektury!

Jego drużyna rzutem na taśmę wyprzedziła faworyzowaną Mazovię i awansowała do III ligi, a on sam głosami kibiców mazowieckiego futbolu wybrany został najlepszym zawodnikiem sezonu forBET IV ligi. Mowa oczywiście o Julianie Świątku, piłkarzu Victorii Sulejówek, która jest już na ostatnim etapie przygotowań przed startem rozgrywek upragnionej III ligi. Jak ocenia miniony sezon i szansę w tym nadchodzącym? Jakie ma rady dla młodych zawodników oraz co dla niego znaczy otrzymane wyróżnienie? Tego dowiecie się z naszego wywiadu – zapraszamy do lektury!

Julianie, gratulacje z powodu awansu Victorii Sulejówek do III ligi! Jakie są Twoje odczucia po osiągnięciu tego sukcesu?

Julian Świątek, MLKS Victoria Sulejówek – Bardzo dziękuję! Awans jest czymś wyjątkowym, jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się uzyskać promocję do wyższej ligi. Natomiast czas na świętowanie nie był za długi i już się skończył, teraz trzeba myśleć o nowym sezonie i jak najlepiej się do niego przygotować.

fot. victoriasulejowek.pl

W sezonie 2022/2023 byłeś niezwykle skutecznym strzelcem, zdobywając 20 bramek dla Victorii Sulejówek. Jak oceniasz swoje indywidualne osiągnięcia w minionym sezonie?

Zdobyciu bramki zawsze towarzyszą miłe emocje, może z wyjątkiem samobójczej. Jestem zadowolony z mojej zdobyczy bramkowej w tym sezonie, natomiast najbardziej cieszę się z tego, że moje bramki pomogły zespołowi wygrać ligę.

Ponadto, zaliczyłeś 10 asyst przy bramkach kolegów z drużyny. Jak ważna jest dla Ciebie praca zespołowa i wsparcie, które zapewniasz swoim kolegom?

Aspekt zespołowy jest dla mnie najważniejszy, cieszę się, że moje bramki i asysty pomagają zespołowi osiągać dobre wyniki, natomiast nie byłoby tego bez świetnej gry moich kolegów z zespołu.

W tabeli końcowej Victoria Sulejówek wyprzedziła Mazovię Mińsk Mazowiecki, zdobywając awans do III ligi. Jakie czynniki Twoim zdaniem przyczyniły się do sukcesu Waszej drużyny?

Według mnie przede wszystkim była to wiara do samego końca – wiara, że mimo potknięć, jakie mieliśmy, uda się wygrać ligę i wyprzedzić Mazovię. Kolejnym czynnikiem było dobre przygotowanie fizyczne do całego sezonu, co pozwoliło nam walczyć na 100% aż do ostatniej kolejki.

fot. victoriasulejowek.pl

Czy mógłbyś podzielić się swoimi osobistymi celami na kolejny sezon? Czy planujesz kontynuować swoją dobrą formę i skuteczność w III lidze?

Jak najbardziej, zaczęliśmy już okres przygotowawczy przed nowym sezonem. Chcę się jak najlepiej przygotować do startu rozgrywek. Najważniejsze dla mnie jest, żebyśmy jako zespół mieli jak najlepsze wyniki, a jeżeli moja dobra gra i skuteczność temu pomogą to będę bardzo usatysfakcjonowany.

Kibice mazowieckiej piłki wybrali Cię MVP forBET IV ligi sezonu 2022/2023! Jako MVP, jakie wnioski możesz wyciągnąć z tego wyróżnienia? Czy dodaje Ci to dodatkowej motywacji do dalszego rozwoju jako zawodnika?

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim, którzy na mnie głosowali. Moim zdaniem forbet IV liga w tym sezonie stała na bardzo wysokim poziomie, zarówno pod aspektem sportowym jak i marketingowym. Pojawiło sie wiele nowych i ciekawych inicjatyw, jedną z nich są właśnie wybory 11 sezonu/kolejki i nagrody indywidualne. Jestem dumny z tego wyróżnienia, dało mi ono dodatkowego „kopa” do dalszej pracy i rozwoju.

fot. Mazovia Mińsk Mazowiecki / facebook

Czy są jakieś konkretne umiejętności, nad którymi chciałbyś pracować, aby jeszcze bardziej się rozwijać jako piłkarz w nadchodzących sezonach?

Jak najbardziej, jest jeszcze bardzo dużo umiejętności, które chciałbym poprawić i wprowadzić je na wyższy poziom. Na pewno chciałbym poprawić finalizację słabszą nogą i na to będę zwracał szczególną uwagę na treningach.

Jakie były Twoje najważniejsze momenty lub najlepsze wspomnienia z sezonu 2022/2023, które zapamiętasz na długo?

  • Na pewno moment oczekiwania na zakończenie meczu ostatniej kolejki pomiędzy Mazovią a Wisłą II Płock. Zakończyliśmy swój mecz i razem z kibicami oglądaliśmy transmisję w napięciu czekając na końcowy gwizdek, chwilę to trwało, ponieważ mecz był przedłużony o bodajże 9 minut, transmisja sie zacinała. Wszystko to tylko potęgowalo emocje, a już po zakończeniu meczu kibice wbiegli na boisko i razem z nami świętowali awans.

Jakie wyzwania widzisz przed Victorią Sulejówek w III lidze? Jak zamierzacie się do nich przygotować?

Przygotowania już sie rozpoczęły, zamierzamy być w jak najlepszej dyspozycji przed startem rozgrywek. Część z nas miała już okazję grać w III lidze, mamy wielu młodych zdolnych zawodników, wydaje mi się, że dobrze zaprezentujemy się w tych rozgrywkach.

Jaką radę mógłbyś dać młodym piłkarzom, którzy marzą o osiągnięciu sukcesów na boisku, tak jak Ty?

Nie wiem, czy jestem dobrą osobą do udzielania rad młodym piłkarzom, ponieważ swoją przygodę z klubowa piłką nożną zacząłem dopiero w wieku 17 lat. Natomiast z tego co zauważyłem, najważniejsze to się nie poddawać mimo tego, że czasami nie jest łatwo, systematycznie pracować i wierzyć w siebie, co by się nie działo.