2 sierpnia 2020

Czwarta liga jako pierwsza

Rozpoczęła rozgrywki mazowiecka czwarta liga. W tym sezonie drużyny występujące na tym szczeblu zostały podzielone na trzy grupy: północno-zachodnią, centralną i południowo-wschodnią. Po zakończeniu sezonu najlepsze zespoły z każdej z nich rozegrają baraże o awans do trzeciej ligi.

W grupie północno-zachodniej Bzura Chodaków przegrała na swoim stadionie z KS-em Łomianki 2:3. W 13. minucie miejscowi objęli prowadzenie po strzale pozyskanego z Błonianki Macieja Patera. Tuż przed przerwą defensywa gości popełniła kolejny błąd. Strata piłki na własnej połowie, a następnie zagranie ręką w polu karnym zaowocowały podyktowaniem jedenastki dla Bzury. Kacper Szczepaniak strzelił jednak zbyt lekko i bramkarz podwarszawskiej ekipy Paweł Okrasa bez problemu złapał piłkę. Emocji nie brakowało też po przerwie. Po godzinie gry wyrównał Nico Wouters, ale po chwili za sprawą Mateusza Struzika znów prowadził beniaminek z Chodakowa. W 83. minucie Wouters został sfaulowany przy końcowej linii boiska i arbiter wskazał na wapno. Jedenastkę wykorzystał Aron Majczyna i było 2:2. Goście poszli za ciosem. Kilka minut później pod bramką Bzury wycięty został Kacper Kasprzycki, a karnego na trzeciego gola dla Łomianek zamienił kapitan drużyny Hubert Czady. Najwyższe zwycięstwa w pierwszej kolejce odniosły KS CK Troszyn (3:0 z Wkrą Żuromin) i rezerwy Wisły Płock (3:0 z Kasztelanem Sierpc). W niedzielę na boisku w Parku Skaryszewskim Hutnik Warszawa wygrał z MKS-em Przasnysz 2:0. Hutnicy objęli prowadzenie po uderzeniu z dystansu Wojciecha Trznadla, a wynik z rzutu karnego ustalił Paweł Giel.

W grupie południowo-wschodniej najlepiej rozpoczęły Mazowsze Grójec oraz Tygrys Huta Mińska. Drużyny te awansowały w poprzednim sezonie z lig okręgowych i zachowując siłę rozpędu wjechały do grona czwartoligowców. Tygrys po golach Daniela Żurawskiego, Piotra Habera i Michała Koszeli pokonał na swoim boisku rezerwy Pogoni Siedlce 3:0. Jeszcze wyższe zwycięstwo odnieśli piłkarze Mazowsza. Podopieczni trenera Macieja Soroki wygrali na swoim stadionie z drugą drużyną Radomiaka 4:0. Bramki w tym meczu strzelili sprowadzeni niedawno do grójeckiego klubu: pochodzący z RPA – Alistair Selamolela Letlhogonolo (poprzednio występujący w Polonii Warszawa), Hubert Gołąbek (pozyskany z Warki), Dominik Trojanowski (z Żyrardowianki) i Mateusz Ostrowski (z Ursusa Warszawa). Oskar Przysucha zremisował u siebie z Mszczonowianką 1:1. Goście prowadzili po sprytnym strzale Piotra Cudnego, który przelobował Wiktora Grzyba. Przysuszanie odpowiedzieli jeszcze przed przerwą. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową do siatki piłkę skierował Bartłomiej Włodarczyk. W ostatnim meczu debiutujący w IV lidze Hutnik Huta Czechy zremisował z Warką 0:0. Dwa spotkania zostały przełożone: Zamłynie Radom – Proch Pionki na 19 sierpnia, a Podlasie Sokołów Podlaski – Pilica Białobrzegi na 26 sierpnia.

W grupie centralnej typowany na głównego faworyta do walki o awans – zespół z Piaseczna wygrał na wyjeździe z Marcovią 3:0. Prowadzenie dla gości już w czwartej minucie zdobył pozyskany z Ursusa Szymon Wiejak. Pół godziny później czerwoną kartkę dostał Konrad Wojtkielewicz i Piaseczno grało w dziesiątkę. Mimo osłabienia ekipa trenera Arkadiusza Modrzejewskiego zdobyła jeszcze dwa gole i zgarnęła komplet punktów. Gładko wygrała też Ząbkovia, która w meczu rozegranym na Bemowie pokonała Unię Warszawa 3:1. Rozpoczęło się od samobójczej bramki gospodarzy, po przerwie dla drużyny z Ząbek trafiali Patryk Zych i Bartosz Ossoliński. Unia odpowiedziała tylko celnym strzałem Krystiana Nowakowskiego z rzutu karnego. Okęcie Warszawa wygrało z rezerwami Znicza Pruszków 1:0. Bardzo dobrze do zespołu Lotników wprowadził się Paweł Rybak. Tydzień temu w sparingu ustrzelił hattricka, a teraz przesądził o zwycięstwie ekipy z Radarowej. W niedzielnych meczach: ogołocony Drukarz (z zespołu odeszła ponad połowa składu walczącego jeszcze niedawno o awans do III ligi) przegrał w Rembertowie z rozgrywającą pierwszy – historyczny mecz w IV lidze Escolą Varsovia 1:2, a Ożarowianka na swoim stadionie uległa Raszynowi 0:2. Bramki dla gości zdobyli Sylwester Patejuk z rzutu karnego oraz Krzysztof Pikus.