10 sierpnia 2017

Czwartoligowe nowinki

  Na spotkaniu z przedstawicielami klubów IV i III ligi z Mazowsza, najwięcej emocji wywołało zmniejszenie od przyszłego sezonu czwartej ligi z dwóch grup 16 zespołowych do jednej, liczącej 20 drużyn oraz kwestia rezygnacji z konieczności gry młodzieżowców.

  W momencie kiedy PZPN zmniejszył niedawno liczbę grup III ligi z ośmiu do czterech, wojewódzkie związki, prowadzące dotychczas rozgrywki czwartoligowe w dwóch grupach, zostały postawione przed koniecznością organizacji meczów barażowych o awans (wcześniej, przy ośmiu grupach, do III ligi wchodzili mistrzowie obu grup). Po zmianie, niestety tylko jedna z drużyn mogła cieszyć się po zakończeniu sezonu, a druga, mogąca nawet wygrać wszystkie mecze ligowe musiała obejść się smakiem. Reorganizacja wiąże się jednak z dużą liczbą spadkowiczów, którzy pożegnają się po nadchodzącym sezonie z IV ligą. W przypadku, gdy nikt z Mazowsza nie spadnie z III ligi, pewne utrzymania będą drużyny z miejsc 1-7, a ósme zespoły rozegrają mecze barażowe.
 Sprawa rezygnacji z konieczności gry młodzieżowców także nie wszystkim przypadła do gustu. Mówiono, że młodzi piłkarze nie będą mieli możliwości ogrywania się przy starszych zawodnikach, ponieważ stracą miejsce w składzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przepis ten nie zabrania wystawiania do gry młodych zawodników, a jedynie znosi taki obowiązek.
 Ważną zmianą wchodzącą w życie od nowego sezonu, jest też zwiększenie z czterech do siedmiu liczby zmian w czasie meczu. Poza tym sędzia przed spotkaniem nie musi już otrzymywać do wglądu kart zdrowia piłkarzy, wystarczy oświadczenie o posiadaniu przez zawodników aktualnych badań lekarskich, podpisanego przez kierownika lub trenera drużyny. Kluby muszą też pamiętać, że system Extranet nie jest wykładnią w kwestii dopuszczenia zawodnika do gry.
 Zwracano też uwagę na bardziej restrykcyjne stosowanie kar przez arbitrów np. za wchodzenie nieuprawnionych osób podczas meczu na boisko, co może skończyć się nawet… podyktowaniem rzutu karnego.
 Zagadnienia dotyczące III ligi nie wzbudzały aż takich emocji. W sezonie 2017/18 rozgrywki te prowadzić będzie Podlaski Związek Piłki Nożnej. Mazowsze przejmie te obowiązki od kolejnego sezonu. Przypomniano klubom o konieczności nagrywania spotkań oraz o przeprowadzaniu przed meczami odpraw z delegatami oraz obserwatorami.
(mf)