13 listopada 2019

Diamenty Mazowsza

  Każdego roku jesienią, kiedy aura wypędza piłkarzy z trawiastych boisk pod dachy sportowych hal, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej organizuje zawody selekcyjne, stanowiące przegląd piłkarskiego narybku Mazowsza, którego celem jest wyłowienie największych talentów, „Diamentów Mazowsza”.

  Tradycyjny turniej o Puchar Prezesa Mazowieckiego ZPN, dzięki współpracy z Wojewódzkim Urzędem Marszałkowskim od kilku lat nosi wdzięczną nazwę „Diamentów Mazowsza”. W tym roku do rywalizacji w hali piłkarskiej na warszawskim Bemowie staną chłopięce roczniki 2009 i 2010 (19/20 listopada br.), oraz dziewczęta z roczników 2007 i 2008 (5 grudnia br.).

    Jednak tegoroczny turniej będzie odbywał się na nieco zmienionych zasadach. Ponieważ rokrocznie w zawodach ze zrozumiałych względów zwyciężały zespoły reprezentujące Warszawę postanowiono, aby w rozgrywkach nie wyłaniać zwycięzców drużynowych. Cały ciężar gatunkowy spocznie na rywalizacji indywidualnej, która wyłoni najlepszych zawodników w poszczególnych kategoriach tj. bramkarze, strzelcy bramek czy najwszechstronniejsi piłkarze. Taka selekcja będzie bardziej obiektywna i sprawiedliwa, gdyż najmłodsi gracze będą mogli skupić się na radości z pięknej gry, gdzie wynik końcowy nie będzie sprawą najważniejszą. Oczywiście ważne będą akcje bramkowe, ale ewentualna wygrana czy porażka nie będzie priorytetem, lecz efektem zdrowej rywalizacji.

   Mamy wiele utalentowanej młodzieży, która chce i potrafi grać w piłkę. Termin turnieju nieprzypadkowo zbiega się z datami meczów eliminacyjnych naszej kadry narodowej, z reprezentantami której tak chętnie utożsamiają się nasi najmłodsi. Niejeden z nich marzy o biało-czerwonej koszulce z numerem „9”, a turniej „Diamenty Mazowsza” jest być może startem do kariery. Powodzenia, dzieciaki!

(js)