2 marca 2018

Drużyny z Mazowsza zdominowały KMP U-14 w futsalu

 Trzy drużyny z mazowieckich klubów walczyły o finał w organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej futsalowych mistrzostwach Polski dziewcząt w kategorii U-14, odbywanych w Grodzisku Mazowieckim. I wszystkie ten finał zdominowały…  

 

  W sobotę i niedzielę w grodziskiej hali dwanaście najlepszych w kraju zespołów młodziczek w piłce halowej stanęło do rywalizacji o mistrzostwo Polski, wśród nich trzy mazowieckie : Sportowa Czwórka z Radomia, Praga Warszawa i Mazovia Grodzisk, pełniąca rolę gospodarza.

   Turniej rozpoczął się w sobotę  w czterech grupach eliminacyjnych. Nasze dziewczęta miały za rywalki : w I grupie Sportowa Czwórka kontra Rolnik Biedrzychowice i Unifreeze Górzno, w II grupie prażanki zmierzyły się z zespołami AZS Wrocław i ROW Rybnik, a Mazovia w grupie trzeciej spotkała się z Astorią Szczerców i Bronowianką Kraków. W czwartej grupie zagrały: Polonia Tychy, Włókniarz Bialystok i Stomil Olsztyn.

   Najsłabsze zespoły w grupach zakończyły swe zmagania w sobotę, ale wśród nich nie było mazowieckich drużyn, które swoje eliminacje grupowe zakończyły na drugich miejscach.

  Radomska Czwórka, choć zdobyła tylko jedną bramkę (w wygranym meczu z Unifreeze), z czterema punktami awansowała do dalszej fazy turnieju, w której zmierzyła się z jednymi z faworytek mistrzostw, AZS Wrocław. Łatwo nie było, ale radomianki wygrały 1:0.

   Mazovia Grodzisk pokazała się z dobrej strony, wygrała mecz z Astorią 3:0 i wykonała plan minimum; w niedzielę zwyciężyła 2:1 w walce o półfinał ze Stomilem Olsztyn, zwycięzcą grupy IV

  Nie miały łatwego zadania młode piłkarki z warszawskiej Pragi, gdy na początku turnieju trafiły na faworyzowany AZS Wrocław. Mimo prowadzenia i kilku stuprocentowych sytuacji przegrały ten ważny mecz 1:3, zgodnie określony przez obserwatorów wydarzeniem godnym finału. Zmęczone tym meczem akademiczki bezbramkowo zremisowały z ROW-em Rybnik, któremu do awansu w meczu z Praga wystarczył remis. Bezbramkowy rezultat utrzymywał się do przedostatniej minuty regulaminowego czasu, bo ślązaczki zamurowały dostęp do swoje bramki, ale musiały w końcu uznać wyższość warszawianek, które do sukcesu poprowadziła Daria Sokołowska, córka naszego wybitnego piłkarza, b. reprezentanta Polski, Tomasza Sokołowskiego. Prażanki w niedzielny poranek zagrały o półfinał z Rolnikiem Biedrzychowice, wygrywając 3:0.

   I tak trzy mazowieckie drużyny z powodzeniem powalczyły o przepustki do finału, w którym jednak były tylko dwa miejsca…

Po zaciętej walce i bezbramkowym remisie dziewczęta z MUKS Praga uległy w rzutach karnych Bronowiance, w efekcie czego krakowianki stanęły na drodze do tytułu zwycięzcy meczu : Sportowa Czwórka Radom vs Mazovia. Wynik tego bratobójczego pojedynku dwóch drużyn z Mazowsza był zgoła sensacyjny, bowiem panny z Grodziska gładko rozprawiły się z renomowanymi rywalkami 3:0 i nieoczekiwanie znalazły się w finale.

   W meczu o trzecie miejsce zatem stanęły naprzeciw siebie dwa utytułowane mazowieckie kluby z Radomia i Warszawy. Świetna dyspozycja strzelecka Wiktorii Orłowskiej i bramkarki prażanek Natalii Betlińskiej dały stołecznym piłkarkom, podopiecznym Marka Anglarta, pewne zwycięstwo 2:0 i brązowy medal MP.

   Finał rozgrzał do czerwoności wypełnioną halę w Grodzisku, krakowianki nie wytrzymały ciśnienia, a błąd bramkarki już na początku meczu dał gospodyniom prowadzenie, którego ambitnie broniły przez większość meczu, raz po raz jednak wyprowadzając groźne kontry, głównie za sprawą Karoliny Czyż, która walnie przyczyniła się do końcowego sukcesu, zdobywając trzy, z czterech zdobytych przez grodziszczanki bramek, które w końcówce rozmontowały defensywę Bronowianki, a po których trybuny eksplodowały!!!

   To pierwszy w historii Grodziska Mazowieckiego piłkarski tytuł mistrza Polski; okazały puchar, wręczony przez prezesa MZPN i członka Zarządu PZPN, Zdzisława Łazarczyka podopiecznym trenera Marcina Malinowskiego, będzie od dziś chlubą UKS Mazovia.

 (js)