26 kwietnia 2021

Futsal to też piłka nożna…

 Piłka nożna kojarzy nam się się głównie z dużymi stadionami z zielona murawą, po której biega 22 facetów, a od pewnego czasu już nie zawsze wygrywają Niemcy… Istnieją jednak także inne odmiany tej najpopularniejszej na świecie gry, a jedną z nich jest futsal.

   Pierwszy pokaz gry w pięcioosobową odmianę piłki nożnej odbył się ponad 90 lat temu, w roku 1930 w Urugwaju. W pierwotnym zamyśle ta odmiana futbolu przeznaczona była dla dzieci i młodzieży, bowiem rozmiary placów gry dostosowano do ich potrzeb, przewidziano więc możliwość gry zarówno w hali, jak i na zewnątrz. Popularyzacji nowej dyscypliny sprzyjały rozgrywane w tym samym czasie urugwajskie finały mistrzostw świata na dużym boisku. Miniaturowa piłka nożna szybko zdobyła dużą popularność w Ameryce Południowej, szczególnie w Brazylii. W 1971 powołano Międzynarodową Federację Futsalu  (FIFUSA) do zarządzania tą grą. Swoje pierwsze Mistrzostwa Świata FIFUSA zorganizowała w 1981 w São Paulo. W 1985 utworzyła obecnie najpowszechniej używaną nazwę dyscypliny. W 1988 FIFA włączyła piłkę nożną halową do swoich kompetencji, jako nową dyscyplinę i spisała jej zasady.

 Od 1984 rozgrywano natomiast regularnie mistrzostwa Polski w minipiłce w hali i na boiskach otwartych (pierwszy mistrz: PSC Kaktus Warszawa). Powstałe  struktury piłki halowej działały pod skrzydłami PZPN i corocznie przeprowadzały własne rozgrywki o mistrzostwo Polski. Przełom w rodzimym futsalu nastąpił w 1992, gdy powołano narodową reprezentację w futsalu. Swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała ona 21 kwietnia 1992 w Hiszpanii podczas turnieju kwalifikacyjnego do MŚ’1992 przeciwko zespołowi byłego ZSRR, remisując 7:7, zaś pierwszego w dziejach gola zdobył dla niej Artur Załęcki – gracz Vulcanu Warszawa.

   Od tego czasu minęło wiele lat i mazowiecki futsal liczy się dziś w tej dyscyplinie w kraju. Tegoroczny sezon futsalowy na Mazowszu zaowocował dwoma awansami naszych zespołów do wyższych klas rozgrywkowych. Najpierw Legia Futsal Warszawa okazała się najlepsza w rozgrywkach I ligi Polskiej Ligi Futsalu grupy północnej awansując do Futsal Ekstraklasy, a w minionym tygodniu futsalowy team Podkowa Teqball  Club po barażowych pojedynkach z najlepszymi drugoligowcami z Podlasia oraz Łódzkiego ZPN zapewnił sobie udział w rozgrywkach I ligi PLF w sezonie 2021/2022.

Legia Futsal, powstała na bazie współdziałającego z klubem z Łazienkowskiej Stowarzyszenia WIN WIN, zameldowała się w ekstraklasie niemal z marszu, gdyż jeszcze w sezonie 2019/2020 występowała w mazowieckiej drugiej lidze futsalu. Tegoroczny beniaminek od początku stawiał sobie za cel grę w elicie klubów polskiego futsalu. Tylko w pierwszym drugoligowym sezonie 2018/2019 Warszawianie musieli uznać wyższość rywali, zadowalając się trzecim miejscem; później było już tylko lepiej. I sportowo i marketingowo.

   Futsal w Podkowie (oparty na bazie coraz popularniejszej w naszym kraju dyscypliny o nazwie  TEQBALL) rok wcześniej musiał uznać wyższość legionistów w rozgrywkach II ligi. Jednak drugie podejście było już udane. Z zainteresowaniem trzeba obserwować połączenie futsalu oraz teqballa. Ta nowa dyscyplina stanowić może doskonałe uzupełnienie do szkolenia, dla zawodników z trawy także.

   Od dekad ikoną działaczy w tej odmianie futbolu na Mazowszu jest Andrzej Hendrzak , niemal od zawsze przewodniczący Komisji Futsalu i Piłki Plażowej Mazowieckiego ZPN. Prezes futsalu jest zdania, że mazowiecka forma drugoligowych rozgrywek, oparta o solidne zespoły, system Extranet, nieturniejową formę gier, merytorycznie przygotowanych sędziów, profesjonalny system weryfikacyjny hal, stabilność finansową,  dobrze przygotowuje tutejsze kluby – w razie awansu – do odgrywania niepośledniej roli na szczeblu centralnym.

    – Istniejąca od sezonu 2018/2019 Mazowiecka II liga futsalu każdego roku ekspediuje do wyższej klasy rozgrywkowej jeden zespół – mówi. Najpierw była to Victoria Sulejówek, następnie WIN WIN Legia Futsal, a obecnie team z Podkowy. W naszej II lidze występuje regularnie 8 drużyn, co świadczy o stabilności rozgrywek, którymi nie zachwiała nawet epidemia. Dzięki temu mazowiecka  liga futsalowa należy do wyróżniających się w Polsce – podsumowuje Andrzej Hendrzak.

   Na szczeblu centralnym mazowiecki futsal reprezentuje w gronie mężczyzn w Futsal Ekstraklasie AZW UW Wilanów, a w ekstralidze kobiecej rywalizowały w minionym sezonie akademickie zespoły AZS UW, AZS SGGW, AZS AWF. W żeńskiej I lidze przyzwoicie reprezentował się klub Zdrowie Garwolin. Sukcesy w kobiecym Pucharze Polski Futsal notuje amatorska drużyna futsalowa UKS Ząbkovia, kwalifikując się do centralnych rozgrywek.

 Pojawiają się głosy, aby od nowego sezonu zorganizować rozgrywki III ligi męskiej i może nawet II ligi kobiecej. Być może i futsalowa Legia zamarzy o tytule mistrzowskim. Nazwa klubu poniekąd zobowiązuje; tego tylko życzyć!

(js)