10 listopada 2020

Juniorzy na finiszu rundy jesiennej

Rozgrywki w Centralnych Ligach Juniorów zbliżają się do półmetka. Kategorie piętnasto i siedemnastolatków zakończą pierwszą rundę za tydzień, a osiemnastolatkom pozostały do rozegrania jeszcze dwie kolejki. Znakomicie spisali się młodzi piłkarze Escoli Varsovia w zaległych meczach Centralnych Lig Juniorów. Osiemnastolatkowie wygrali z Lechem Poznań, a ich młodsi koledzy z Jagiellonią Białystok.

W Centralnej Lidze Juniorów U-18, goniąca czołówkę Legia Warszawa zremisowała w Lubinie z zajmującym drugie miejsce w tabeli Zagłębiem 1:1. Gospodarze prowadzili po golu zdobytym już w 3. minucie przez Szymona Karasińskiego. Legioniści wyrównali po pół godzinie gry za sprawą Michała Kochanowskiego. Escola Varsovia wygrała na wyjeździe z Koroną Kielce 2:1. W końcówce pierwszej połowy gola dla Korony zdobył najskuteczniejszy w tym sezonie w kieleckiej ekipie Miłosz Strzeboński. Po zmianie stron Escola ambitnie dążyła do odrobienia straty i dopięła swego w ostatnim kwadransie gry. W ciągu dwóch minut Adrian Bielka dwukrotnie pokonał stojącego w bramce gospodarzy Adriana Sandacha i zapewnił swojej drużynie trzy punkty. Korona kończyła w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Dawida Grabarczyka.

Natomiast podopieczni trenera Konrada Dousy pokonali na Tarchominie Lecha Poznań 2:1. Poznaniacy trzy dni wcześniej rozgromili we Wronkach zajmującą czwarte miejsce w tabeli Pogoń Szczecin aż 7:0 i to oni byli zdecydowanymi faworytami tego spotkania. Początek meczu zdawał się to potwierdzać. W 12. minucie prowadzenie dla Lecha uzyskał Kacper Wachowiak. Grający na pozycji stopera zawodnik Kolejorza wykorzystał dośrodkowanie Igora Ławrynowicza z rzutu rożnego i zdobył gola dla gości. Escola odpowiedziała błyskawicznie. Niespełna dwie minuty później Patryk Pytlewski wykorzystał złe ustawienie poznańskiej defensywy i doprowadził do remisu. W drugiej połowie Escola poszła za ciosem i w 55. minucie Aleksander Sawosz jeszcze raz pokonał stojącego w bramce Lecha Karola Drażdżewskiego. W końcówce Lechici mieli jeszcze znakomitą okazję do wyrównania, ponieważ wywalczyli rzut karny. Jedenastkę wykonywaną przez Damiana Kotańskiego obronił jednak Krystian Michalski.

W Centralnej Lidze Juniorów U-17, prowadząca w tabeli Polonia Warszawa wygrała na swoim boisku z Jagiellonią Białystok 1:0. Czarne Koszule długo nie mogły przełamać defensywy rywali i dopiero w ostatniej minucie, po rzucie rożnym zwycięstwo gospodarzom zapewnił Dawid Łącki. Legia Warszawa wygrała w Książenicach ze Zniczem Pruszków 3:2. Prowadzenie dla legionistów zdobył Dawid Kiedrowicz. Po kwadransie wynik podwyższył Jordan Majchrzak, a jeszcze przed przerwą ładnym strzałem w okienko, trzeci raz bramkarza Znicza pokonał Maddox Sobociński. Zespół z Pruszkowa odpowiedział na początku drugiej połowy, kiedy po rzucie rożnym gola zdobył Jakub Papis. Drugą bramkę dla podwarszawskiej ekipy w końcówce strzelił Krystian Matwiejczuk. Pozostałe mecze w tej kolejce zakończyły się podziałem punktów. Ursus zremisował na wyjeździe z UKS-em SMS Łódź 0:0, a Escola Varsovia w Bełchatowie z GKS-em 1:1.

Escola,drużyna trenera Grzegorza Kończyńskiego, w zaległym meczu zmierzyła się z Jagiellonią Białystok. Zespół oparty w dużej mierze na zawodnikach z młodszego rocznika (2005) również zagrał bardzo dobrze i zgarnął komplet punktów. Po pierwszej połowie Escola prowadziła 1:0 po uderzeniu z dystansu Marcela Michalskiego. Bramkarz Jagiellonii Jakub Nienałtowski nie był w stanie złapać piłki, która tuż przed nim odbiła się jeszcze od murawy i wpadła do siatki. Po zmianie stron goście ruszyli do ataku, ale grali bardzo nieskutecznie. Escola przetrzymała napór rywali i skutecznie skontrowała. Na kwadrans przed końcem meczu, drugiego gola dla gospodarzy zdobył Kacper Stępkowski, a w 87. minucie trzecią bramkę strzelił Jarosław Jankowski. Miejscowym wydawało się że jest już po meczu, jednak białostoczanie nie zamierzali się poddawać. W ostatnich dwóch minutach zdobyli dwa gole po strzałach Adriana Podczarskiego i Daniela Siemieniuka, ale mimo tego Escola wygrała 3:2.

W Centralnej Lidze Juniorów U-15, w meczu na szczycie, druga w tabeli Escola Varsovia podejmowała na swoim boisku liderującą od pierwszej kolejki Legię Warszawa. Do przerwy legioniści prowadzili 1:0. W 3. minucie po zagraniu Jakuba Grzejszczaka gola zdobył Mateusz Sitek. Kolejne bramki w tym spotkaniu padły dopiero w końcówce. Najpierw drugi raz na listę strzelców wpisał się Mateusz Sitek, a kilka chwil później Jakub Kowalski wykorzystał dobre podanie Karola Kosiorka i ustalił wynik meczu na 3:0 dla Legii.

Do zajmującej trzecie miejsce w tabeli Jagielloni Białystok już tylko dwa punkty traci Znicz Pruszków, który pokonał na swoim boisku UKS SMS Łódź 3:0. Prowadzenie dla ekipy Jarosława Sawickiego zdobył Stanisław Mitura, a w drugiej połowie dwa trafienia dołożył Jan Krupa.

Komplet punktów wywalczyła także Polonia Warszawa. Czarne Koszule mierzyły się przy Konwiktorskiej z Olimpią Elbląg i wygrały 4:0. Trzy bramki w tym meczu strzelił Paweł Kosmalski, a czwartą Nikita Vasin.