12 marca 2022

Już dziś wraca granie w Mazowieckiej forBET IV lidze! [Zapowiedź]

Runda wiosenna rozgrywek Mazowieckiej forBET IV ligi zapowiada się pasjonująco. Faworytem do awansu jest Wisła II Płock, która po wielu sezonach spędzonych na piątym poziomie rozgrywek poczyniła odpowiednie kroki ku temu, by grać na wyższym poziomie rozgrywkowym. Walka o awans nie będzie wcale taka łatwa, bowiem kilka innych drużyn także…

Runda wiosenna rozgrywek Mazowieckiej forBET IV ligi zapowiada się pasjonująco. Faworytem do awansu jest Wisła II Płock, która po wielu sezonach spędzonych na piątym poziomie rozgrywek poczyniła odpowiednie kroki ku temu, by grać na wyższym poziomie rozgrywkowym. Walka o awans nie będzie wcale taka łatwa, bowiem kilka innych drużyn także ma chrapkę na ten awans.

Gdy patrzymy na tabelę po rundzie jesiennej, możemy dojść do wniosku, że o miejsce dające awans będzie biło się co najmniej pięć drużyn z grupy I: Wisła II Płock, Mławianka Mława, Ząbkovia Ząbki, KS CK Troszyn i Escola Varsovia Warszawa. Jednak to Wisła jest w niej faworytem. Nafciarze już dwunasty sezon grają w IV lidze. Jeszcze nigdy nie byli tak blisko awansu jak teraz. Zespół prowadzony przez Marka Brzozowskiego może korzystać z piłkarzy pierwszej drużyny, którzy nie grają zbyt regularnie w Ekstraklasie, co też szkoleniowiec Wisły robi. Pokaz swojej siły płocczanie udowodnili w meczach z drużynami z czołówki tabeli. Potrafili wygrać 7-1 z KS CK Troszyn, 8-0 z Narwią Ostrołęka, czy 5-0 w derbach ze Stoczniowcem. W Płocku budują drużynę na 3 ligę. Kibice nie ukrywają, że awans jest priorytetem. W tym celu ściągnięto też paru doświadczonych graczy, z wychowankiem klubu Mateuszem Lewandowskim na czele. Wspomagani m.in. piłkarzami, którzy kształtowali się w Anglii, tak jak Brian Galach, czy Bartosz Zynek i oczywiście swoimi wychowankami tworzą kolektyw, będący w stanie wygrać z każdą drużyną Mazowieckiej forBET IV ligi.

Grupa pościgowa nie zamierza odpuścić

Najgroźniejszymi rywalami Wisły II w walce o pierwsze miejsce grupy I powinny być Mławianka Mława i Ząbkovia Ząbki. W Mławiance gra kilku zawodników z doświadczeniem na szczeblu centralnym. Najbardziej znanym jest oczywiście Maciej Rogalski, który zaliczył 66 meczów w Ekstraklasie dla Lechii Gdańsk. Są również piłkarze z przeszłośćią w 2.lidze, jak Mateusz Stryjewski, czy Damian Poliński. Drużyna z Mławy była jedyną drużyną, która postawiła się Nafciarzom, wygrywając u siebie 1-0 po golu w ostatnich minutach meczu. Mławianka po rundzie jesiennej traci do Wisły zaledwie trzy punkty. Wystarczy jedna wpadka podopiecznych Marka Brzozowskiego i Mławianka wskoczy na miejsce płocczan. Dodatkowym atutem zawodników prowadzonych przez Piotra Rzepkę jest fakt, że w całości mogą się skupić na zmaganiach ligowych, a Nafciarze, podobnie jak trzecia Ząbkovia Ząbki muszą mierzyć się dodatkowo w rozgrywkach forBET Mazowieckiego Pucharu Polski. Ekipa z Ząbek, znana niegdyś jako Dolcan chciałaby nawiązać do sezonów, kiedy to grała na zapleczu Ekstraklasy. Po rundzie jesiennej traci cztery punkty do lidera. Na morale drużyny wpływa też fakt, że jesienią Ząbkovii udało się urwać remis w Płocku. Podobnie jak w Mławiance, także i tu mamy paru doświadczonych graczy z dwoma Bartoszami na czele: Osolińskim i Wiśniewskim. Obaj rozegrali prawie 200 meczów na zapleczu Ekstraklasy i grali w niej także w barwach Dolcanu. Wiśniewski, o którym mówiło się swego czasu, że ma więcej talentu niż Robert Lewandowski, ostatecznie nigdy nie trafił do Ekstraklasy. Dziś próbuje przywrócić Ząbkom namiastkę poważnej piłki. Czy mu się to uda? Ząbkovia do pierwszego miejsca traci cztery punkty, jednak w przeciwieństwie do Mławianki gra na dwóch frontach, a w forBET Mazowieckim Pucharze Polski o ćwierćfinał powalczy z… Wisłą II Płock.

Gra na dwa fronty może być dla Ząbkovii nie lada wyzwaniem. Podobnie dla KS CK Troszyn. Ekipa spod Ostrołęki w Mazowieckim Pucharze wylosowała wolny los, dzięki czemu już wie, że zagra w ćwierćfinale. Drużyna z Troszyna jest także jedną z czterech drużyn, które mogą jeszcze zagrozić Wiśle II Płock. Ich strata do lidera wynosi sześć punktów. Jesienią Troszyn odniósł parę przekonujących zwycięstw, jednak takie porażki jak 1-7 z Wisłą II Płock powodują, że chcąc myśleć o awansie trzeba za wszelką cenę unikać takich wyników. A to przy grze na dwóch frontach może być ciężkie.

O Mistrzostwie Mazowieckiej forBET IV ligi może pomarzyć Escola Varsovia Warszawa. Drużyna, która powstała pierwotnie jako FC Barcelona Escola Varsovia kilka lat temu weszła do seniorskiego futbolu. Zaliczyła błyskawiczny awans z A Klasy do okręgówki, by po trzech sezonach awansowała na czwarty poziom rozgrywek. Warszawska ekipa jest bardziej nastawiona na szkolenie i stopniowy rozwój. Ostatnio dostarczyła lepszym klubom swoich wychowanków. Artemijus Tutyskinas powędrował do Crotone i zadebiutował w seniorskiej kadrze Litwy, zaś Cezary Polak i Damian Sędzikowski zostali zwerbowani przez Motor Lublin. Escola jest drużyną ambitną, co pokazała runda jesienna. Po siedemnastu meczach uzbierali 34 punkty. Do lidera z Płocka tracą zatem osiem oczek. Teoretycznie jest to dystans do nadrobienia, lecz patrząc na formę Escoli, która ma więcej porażek niż dziewiąta w tabeli AP Marcovia Marki, awans do 3 ligi można odłożyć na kolejne lata.

Walka o ligowy byt do samego końca

W związku z reformą IV ligi i powstaniem w przyszyłym sezonie tylko jednej grupy, miejsc zagrożonych spadkiem jest sporo. Zdegradowane zostaną drużyny zajmujące miejsca 11-18, zaś dziesiąta powalczy w barażach. Teoretycznie z losem pogodzone już są Makowianka Maków Mazowiecki i Drukarz Warszawa, które zgromadziły po rundzie jesiennej odpowiednio cztery i dziewięć punktów. Praktycznie żadnych szans na utrzymanie nie mają Sokół Serock, Żbik Nasielsk i Huragan Wołomin. Walka rozegra się pomiędzy ośmioma drużynami. Pomiędzy szóstym w tabeli Hutnikiem Warszawa a trzynastym MKS-em Przasnysz jest tylko dziewięć punktów różnicy. Dla Hutnika, Narwii Ostrołęka, Świtu Staroźreby, Marcovii Marki, Stoczniowca Płock, Unii Warszawa i Wkry Żuromin każdy punkt będzie na wagę złota. Tu jedno oczko może decydować o tym, czy ktoś zapewni sobie ligowy byt na przyszły sezon, powalczy o niego w barażach, czy też będzie musiał pożegnać się z Mazowiecką forBET IV ligą.

Runda wiosenna Mazowieckiej forBET IV ligi grupy I zapowiada się więc bardzo emocjonująco. Z jednej strony pasjonująca walka o awans, a z drugiej walka o utrzymanie. A miejsc, które zadowolą każdą z drużyn jak na lekarstwo. Wszystko trzeba będzie wyszarpać. Do ostatniej kolejki. Do ostatniego gwizdka.

Transmisja LIVE Hutnik Warszawa vs Narew Ostrołęka już dziś od 12:45 na MZPN TV

Link do transmisji: https://www.youtube.com/watch?v=BsXGIlPaluA