22 czerwca 2018

Mlodzież Escoli zwycięża!

Juniorzy starsi oraz trampkarze Escoli Varsovii odnieśli na Tarchominie dwa ważne zwycięstwa.

W rewanżowym spotkaniu pierwszej fazy barażów o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-19, Escola pokonała Dąb Przybyszów 6:1. Już pierwszy mecz pomiędzy tymi drużynami wskazał faworyta tej rywalizacji. Dąb na własnym boisku ograniczał się do defensywy, koncentrując się głównie na zabezpieczeniu dostępu do swojej bramki. Mimo tego piłkarze Escoli w końcówce przełamali mur obronny rywali i dwukrotnie trafili do siatki. Pierwszy gol padł po dobrze wykonanym rzucie rożnym. Piłka trafiła na głowę Filipa Laskowskiego, a ten z pięciu metrów pokonał bramkarza Dębu – Wojciecha Grabkę. Na minutę przed końcem regulaminowego czasu gry, kolejny z zawodników wprowadzonych na boisko w drugiej połowie – Oleksandr Yatsenko, bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego ustalił wynik tego spotkania na 2:0. W rewanżu na Tarchominie zwycięstwo Escoli było jeszcze bardziej okazałe. Zespół z Przybyszowa, nie mając już w zasadzie nic do stracenia rozpoczął odważnie. W 10. minucie, po strzale Łukasza Krawczyka goście objęli nawet prowadzenie. Ale na więcej nasi piłkarze już rywalom nie pozwolili. Szybko przejęli inicjatywę i po chwili było 1:1 za sprawą Titasa Milasiusa. Młodzieżowy reprezentant Litwy dziesięć minut później zdobył też drugiego gola dla Escoli, a jeszcze przed przerwą Jakub Szczypek podwyższył na 3:1. Po zmianie stron gospodarze strzelili kolejne trzy bramki, których autorami byli: Oleksandr Yatsenko, Filip Laskowski oraz Filip Prochowski. Podopieczni trenera Marka Brzozowskiego awansowali do drugiego etapu rozgrywek barażowych i zmierzą się teraz ze Stalą Mielec, która po dramatycznym dwumeczu wyeliminowała Śląsk Wrocław. Pierwszy mecz odbędzie się w poniedziałek (25 czerwca) o godzinie 17 na boisku przy ulicy Fleminga w Warszawie.
   Znakomicie spisali się także trampkarze Escoli (rocznik 2003) w półfinałowych meczach o mistrzostwo Polski do lat 15 z Wisłą Kraków. Pierwszy pojedynek tych zespołów, rozegrany w Krakowie, zakończył się remisem 1:1, chociaż nasi zawodnicy mieli olbrzymią przewagę. Niestety do odniesienia zwycięstwa zabrakło szczęścia, ale z przebiegu gry nie było wątpliwości, który zespół jest lepszy. Nawet krakowianie przyznawali obiektywnie, że to drużyna ze stolicy zasługiwała na zwycięstwo. Prowadzenie dla ekipy z Tarchomina zdobył głową Artemijus Tutyskinas, a w doliczonym czasie gry wyrównał Kacper Myszogląd. Do meczu w Warszawie Escola przystąpiła z dwoma zmianami w składzie. Kontuzjowanego bramkarza – Gustawa Januszkiewicza zastąpił Kamil Ptak (który już w Krakowie od 55. minuty stał między słupkami), a w środku pola miejsce nieobecnego Tafary Madembo zajął Cezary Polak. Pierwsza połowa rewanżowego półfinału zakończyła się bez bramek, ale po przerwie nasi piłkarze nie pozostawili już złudzeń rywalom, wygrywając 3:0. Pierwszego gola dla drużyny prowadzonej przez trenera Komrada Dousę, dziesięć minut po wznowieniu gry, mocnym strzałem pod poprzeczkę zdobył Gracjan Grot. W 58. minucie piłki w rękach nie utrzymał bramkarz Wisły – Oskar Witek, a z błędu krakowskiego golkipera skorzystał Cezary Polak i podwyższył na 2:0. Ostatniego gola w tej rywalizacji, po znakomitym rozegraniu rzutu rożnego, strzelił Fryderyk Gerbowski, posyłając piłkę w samo okienko. O tytuł mistrza Polski Escola będzie walczyć z Zagłębiem Lubin w podwarszawskim Pruszkowie. Tam też 27 czerwca odbędzie się finał mistrzostw Polski U-17 pomiędzy Jagiellonią Białystok i Pogonią Szczecin.