15 grudnia 2020

NASZA MŁODZIEŻ PRZODUJE W KRAJU

  Pod koniec każdego roku resort sportu publikuje statystyki, tworzące ogólnopolską klasyfikację sportu młodzieżowego. Od szeregu lat województwo mazowieckie plasuje się na czele ogólnej punktacji i, co niezmiernie miło nam donieść, dominuje w klasyfikacji związanej z piłką nożną. W kategorii chłopców wygraliśmy przed Śląskiem, wśród dziewcząt przed Łódzkim.  

   O ile nie dziwi w piłce męskiej wysoka pozycja stołecznej Legii (trzecie miejsce za Górnikiem Zabrze i Lechem Poznań), o tyle cieszą oko lokaty Escoli Varsovia (8.) i MKS Polonia Warszawa (10.) W stawce 196 klubów sklasyfikowano jeszcze siedem innych ekip z naszego województwa, najwyżej z nich MKS Znicz Pruszków (37.)

    Jeszcze lepiej jest we wciąż niedocenianej piłce żeńskiej. Nasze dziewczęta z MUKS Praga Warszawa uplasowały się na drugim miejscu, tuż za krajowym gigantem – UKS SMS Łódź, lecz gdyby do tego doliczyć wyniki w futsalu, stołeczna ekipa dorównała łodziankom! Doskonale idzie praca z dziewczętami w Ząbkovii, którą resort ulokował  na ósmym miejscu w krajowej hierarchii. Wśród 142 klubów w Polsce mamy też na wysokich miejscach LUKS Sportowa Czwórka Radom, oraz stołeczne UKS Varsovia, Diamonds Academy i SP 11 Ursus.

    Warto więc bliżej przyjrzeć się jesiennym dokonaniom naszych dziewcząt, które zaczynają rządzić w centralnych rozgrywkach juniorskich. W kategorii U17 juniorki z Pragi  w swojej grupie ustępują tylko wielokrotnym mistrzyniom Polski z Medyka Konin. Do najwyższej grupy rozgrywkowej U15 awansowały młode piłkarki z Ursusa, Ząbkovii i MUKS Praga Warszawa, a do rozgrywek centralnych U13 przebojem awansowały młodziczki z Diamonds Academy i MUKS Praga Warszawa.

   Mamy więc powody do dumy, choć do radości daleko. Wychowane w mazowieckich klubach piłkarki szybko są wybierane przez bogate kluby ligowe z całej Polski i możemy później co najwyżej usłyszeć podczas transmisji meczów reprezentacji Polski, że takie zawodniczki jak Dominika Grabowska, Weronika Zawistowska, Alicja Materek, Zofia Giętkowska czy Daria Sokołowska to piłkarki wychowane na prawym brzegu Wisły. A tymczasem świetnie pracującemu z młodzieżą klubowi z Pragi, zagląda w oczy widmo spadku z pierwszej ligi, w której grają już nawet piętnastolatki.       

    Ale jak mówi rosyjskie przysłowie: „kiedyś i na naszej ulicy zaświeci słońce!” Póki co, na Kawęczyńskiej świecą blaskiem nowe jupitery i łysinami stara, zużyta sztuczna nawierzchnia. Byle przetrwać do wiosny…

(js)