20 stycznia 2020

Okęcie zwycięzcą turnieju im. A. Zaranka

Po trzynastu latach przerwy odbył się zimowy turniej piłkarski im. Aleksandra Zaranka, była to już 61. edycja tej imprezy.  

   Zmarły w 1996 roku w wieku 88 lat Aleksander Zaranek był jedną z najwszechstronniejszych postaci sportowego swiata stolicy: piłkarzem, lekkoatletą, hokeistą, bokserem, sędzia piłkarski, działacz sportowy. Jako zawodnik reprezentował barwy warszawskich klubów: Lauda, Ruch, YMCA, Orzeł i Okęcie. Po zakończeniu kariery sportowej, przez 38 lat pełnił funkcję prezesa RKS Okęcie.

W czasie II wojny światowej działał w konspiracji – był członkiem 7. pułku piechoty „Garłuch” WO AK; organizował nielegalne rozgrywki piłkarskie. Po wojnie był m.in inicjatorem reaktywacji działalności warszawskiego związku piłki nożnej i pierwszego po wojnie meczu piłkarskiego w Warszawie, rozegranego wśród ruin stolicy 25 marca 1945 między drużynami Okęcia i Polonii. Za jego sprawą zorganizowano piłkarski Turnieju Wyzwolenia, później o puchar Prezydenta (który dziś nosi miano Aleksandra Zaranka), oraz rozgrywanego od 1962 na błoniach wokół Stadionu Dziesięciolecia turnieju piłkarskiego drużyn szkolnych o „Złotą Piłkę”.

     Na boisku przy ul. Radarowej zmierzyły się cztery stołeczne ekipy: Okęcie, Hutnik, Przyszłość Włochy oraz rezerwy Polonii i to gospodarze uczcili pamięć swego wspaniałego patrona, zostając zwycięzcami turnieju. W półfinałach Okęcie pokonało Hutnika 1:0 po golu Adriana Wierciocha, a drużyna z Włoch zremisowała z drugim zespołem Czarnych Koszul 0:0, będąc jednak lepsza w serii jedenastek. W finale Lotnicy wygrali z Przyszłością 2:0. Tym razem dla podopiecznych trenera Piotra Biechońskiego trafiali Damian Koński oraz Jakub Sosnowski. W meczu o trzecie miejsce Hutnik pokonał Polonię II 5:1.

 (js, mf)