26 marca 2019

Piłkarki z Mazowsza lubią brąz…

   Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w jednym z wywiadów oznajmił, że krajowa federacja traktuje z taką samą uwagą piłkę kobiecą, jak i jej wielkiego, męskiego brata, a niewątpliwym przyczynkiem do tego stały się sukcesy naszych reprezentacji żeńskich na arenie międzynarodowej, gdzie nasze dziewczęta są także mile widziane przez zagraniczne kluby.    W tym gronie mazowiecka piłka kobieca ma się całkiem dobrze, należąc do pierwszej trójki w kraju wśród wojewódzkich  związków piłkarskich.

   Kierunek rozwoju piłki żeńskiej na Mazowszu celuje głównie w grupy najmłodszych piłkarek. Nasi szkoleniowcy nie gustują w tworzeniu sztucznych potęg, jak to drzewiej bywało w Raciborzu, Koninie czy nawet Łęcznej; celem nie są ekstraligowe superteamy, gdzie rozpiętość wieku zawodniczek sięga między 16 a 40 lat, a utrzymanie kosztuje krocie. Stąd też brak na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zespołów z Mazowsza; epizody GOSiRek z Piaseczna i Sportowej Czwórki Radom potwierdzają słuszność takiego założenia.

    Kilkunastoletnie zawodniczki, wyszkolone w mazowieckich klubach są łakomym kąskiem dla skautów z całego kraju, gdyż z powodzeniem mogą stanowić zaplecze najsilniejszych drużyn. Ale równie dobrze też mogą grać (zamiast grzać ławki rezerwowych) na niższych szczeblach; w pierwszej lidze mamy trzy zespoły, którym ze względów finansowych ani w głowie ekstraliga. W drugoligowej, makroregionalnej grupie (jednej z czterech) połowę stanowią drużyny z Mazowsza, a o punkty walczą jeszcze dziewczęta w trzeciej lidze mazowieckiej (10 zespołów) i 8 drużyn w czwartej lidze, jednej z nielicznych na tym szczeblu w kraju.

       Ponad 30 drużyn walczy w innych rozgrywkach młodzieżowych w kategorii U-17, U-15, U-13 i Orliczek (U-11).

    W makroregionalnych rozgrywkach juniorek młodszych występują z sukcesami drużyny z czterech mazowieckich klubów, gdzie szkolenie piłkarskiego narybku wśród dziewcząt przebiega wzorowo: Mazovia Grodzisk Mazowiecki, MUKS Praga Warszawa, Sportowa Czwórka Radom i Ząbkovia Ząbki.

    Jak poinformował Marek Anglart, odpowiedzialny za piłkę kobiecą na Mazowszu, staraniem Komisji Piłkarstwa Kobiecego PZPN w przyszłym sezonie nastąpi ujednolicenie rozgrywek młodzieżowych, które będą odbywać się w normalnym systemie ligowym, a nie turniejowym, co ma głównie służyć interesom narodowym reprezentacjom kobiecym.

    A skoro już mowo o reprezentacjach : mazowieckie kadry wojewódzkie, będące od lat w czołówce rozgrywek krajowych, w tym sezonie także mierzą wysoko.

    Reprezentacja dziewcząt w kategorii U-14 pod wodzą Marcina Wojdy, już po rundzie jesiennej zapewniła sobie udział w finale centralnym, gromiąc rywalki bez straty punktu.

    Nieco trudniejsze zadanie mają podopieczne Macieja Anglarta w kategorii U-16, które po jesiennych wpadkach muszą pozostałe dwa mecze (z reprezentacjami Lubelskiego i Łódzkiego ZPN) po prostu wygrać… Ale nasze dziewczęta już nie takie zadania wykonywały, nawet jak nie zdobędą złota; one lubią także brąz!

 

I na koniec smutna informacja:

    Zmarł prof. Józef Bergier,   B. poseł i senator, był założycielem Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a także rektorem uczelni przez wiele lat.

   W latach 2008-2012 był przewodniczącym komisji ds. piłkarstwa kobiecego PZPN, związany z kobiecym klubem AZS PSW Biała Podlaska. Był autorem licznych publikacji naukowych, związanych również z piłką nożną kobiet, z których chętnie korzystali także nasi szkoleniowcy. Miał 67 lat.  Cześć Jego Pamięci!

(js)