29 maja 2018

Reforma u juniorów

Dobiegają końca rozgrywki CLJ-ki dziewiętnastolatków. W przyszłym sezonie juniorzy zostaną o rok odmłodzeni.

W przedostatniej kolejce Centralnej Ligi Juniorów U-19, doszło do dwóch derbowych pojedynków drużyn z Mazowsza. W Płocku, zamykająca tabelę Wisła podejmowała lidera – Legię Warszawa. Pierwsza połowa tego spotkania toczyła się pod dyktando gości. Już na początku na bramkę Nafciarzy strzelali Filip Czach oraz Michał Mydlarz. W odpowiedzi Kacper Szczepaniak oraz Marcin Mroczkowski z Wisły próbowali zaskoczyć stołecznego golkipera – Pawła Łakotę, lecz też bez powodzenia. Gole padły dopiero po zmianie stron. W 58. minucie legioniści wyszli na prowadzenie. Strzał Łukasza Zjawińskiego obronił jeszcze bramkarz gospodarzy Piotr Zieliński, jednak dobitka Maksymiliana Sitka była już skuteczna. Młodzi płoccy piłkarze ambitnie dążyli do odrobienia straty i w  83. minucie dopięli swego. Miłosz Janczak uderzeniem z dystansu wyrównał na 1:1. Zaraz po wznowieniu gry od środka, legioniści zdobyli drugiego gola. Maciej Rosołek skorzystał z dobrego podania Mikołaja Neumana i drużyna ze stolicy znowu prowadziła. W doliczonym czasie gry podopieczni trenerów Grzegorza Wenerskiego i Dariusza Fabianowicza byli jednak w stanie jeszcze raz zaatakować i ponownie doprowadzić do remisu. W roli głównej tym razem wystąpił rezerwowy Adrian Szczutowski. Po przeprowadzeniu dynamicznej akcji wyłożył piłkę Błażejowi Tomaszewskiemu, który ustalił wynik meczu na 2:2.
   W drugim derbowym starciu, na bocznym boisku przy ulicy Konwiktorskiej, Polonia Warszawa rywalizowała ze Zniczem Pruszków. Prowadzenie dla Czarnych Koszul w 18. minucie zdobył Kacper Łoś z rzutu karnego. Po pół godzinie gry, drugą bramkę dla gospodarzy strzelił Daniel Widz. Warszawiacy poszli za ciosem i jeszcze przed przerwą dołożyli dwa gole. Na listę strzelców wpisali się Mariusz Chmielewski i Patryk Baran. W drugiej połowie także przewagę mieli młodzi piłkarze Polonii. Podopieczni trenera Adama Chmielewskiego nie zwalniali tempa, a po raz kolejny do bramki rywala trafiali: syn szkoleniowca – Mariusz i Patryk Baran, a po golu dołożyli też Marek Kwiatkowski oraz Patryk Gałązka. Honorową bramkę dla ekipy z Pruszkowa zdobył Olivier Aleksander i mecz zakończył się zwycięstwem Polonii 8:1. Po 29. kolejce, prowadzi Legia (69 pkt.). Pięć punktów straty do lidera ma Cracovia, która także zapewniła już sobie awans do półfinałów Mistrzostw Polski. Najskuteczniejszym strzelcem Pasów jest pozyskany zimą z Konwiktorskiej Daniel Pik. Następne miejsca w tabeli zajmują Motor Lublin (56 pkt,) i Korona Kielce (55 pkt,). O dwa ostatnie miejsca dające utrzymanie walczą Jagiellonia Białystok (52 pkt,), dwie drużyny z Krakowa: Wisła i Progres (obie po 49 pkt) oraz UKS SMS Łódź (47 pkt,). Polonia jest dziewiąta (43 pkt,), Znicz jedenasty (33 pkt.), a Wisła Płock szesnasta (17 pkt.).
   Niestety w związku z reformą (polegającą na połączeniu grup wschodniej i zachodniej), Polonia Warszawa, podobnie jak Znicz Pruszków i Wisła Płock żegnają się z centralną klasą rozgrywkową. Poza tym od następnej edycji, Centralna Liga Juniorów zmienia formułę – z rozgrywek U-19 na CLJ U-18. Oznacza to, że zawodnicy będą mogli mieć maksymalnie 18 lat w roku kończącym sezon. W przyszłym (2018/2019) – wyjątkowo ze względu na okres przejściowy – każda z drużyn będzie mogła jednak wystawić w meczu jeszcze czterech starszych graczy z kategorii U-19 (urodzonych w 2000 roku).